Nauka

Europejskie Noble dla młodych naukowców we wrześniu w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2014 12:00
To prestiżowy i bardzo trudny konkurs organizowany przez Komisję Europejską dla uczniów, którzy zajmują się nauką naprawdę na poważnie. W Warszawie obejrzymy 85 projektów z 37 krajów, w tym 14 spoza Wspólnoty.
Europejskie Noble dla młodych naukowców we wrześniu w Warszawie
Foto: East News/Glow Images

Na finałach EUCYS 2014 będą nas reprezentować badaczka trzmieli ze Słupska, fizyk z Poznania i językoznawca z Warszawy.

W drugiej połowie września do Warszawy przyjadą najzdolniejsi, młodzi naukowcy, aby walczyć o nagrody pieniężne, staże i prestiż. W Polsce zostanie zorganizowany 26. finał Konkursu Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej.

Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Konkursu profesor Jan Madey mówił podczas dzisiejszej konferencji prasowej, że Polska tak naprawdę była zachęcana do tego, aby finały zorganizować u nas. To dlatego, że od lat nasi młodzi naukowcy odnoszą w tych zawodach sukcesy. Właściwie ostatnia odsłona, z której nie przywieźliśmy żadnego wyróżnienia miała miejsce jakieś 15 lat temu.

Polskę będzie reprezentować trzech młodych naukowców. Jeden z nich, Andrzej Żak z LXIV Liceum w Warszawie przedstawi projekt "Wpływ języka polskiego na zagrożony wymarciem język wilamowicki (w oryginale - etnolekt wymysiöeryś)". W tym momencie ten język pochodzenia germańskiego można spotkać tylko w miejscowości Wilamowice na Śląsku i mówi nim około 30 osób.

Polskę będzie też reprezentować Monika Leończyk z II LO w Słupsku z projektem "Wielkie Znaczenie owadów, czyli wpływ trzmieli ziemnych na pomidory zwyczajne.

Jerzy Szuniewicz z VIII LO w Poznaniu zaprezentuje swoje badania na temat "Wykorzystania przestrzennego modulatora światła do optymalizacji procesu sprzęgania pojedynczych fotonów do światłowodów jednomodowych".

Finały Konkursu rozpoczną się 19 września. W tym czasie w siedzibie Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego będzie można na własne oczy obejrzeć projekty wszystkich młodych naukowców.W niedzielę 23 marca w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie uroczyście ogłoszono wyniki 20. Polskiej Edycji Konkursu Prac Młodych Naukowców UE (EUCYS 2014).

Konkurs Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej (EUCYS), prowadzony jest przez Komisję Europejską od 1989 roku. Podczas finałów odbywających się corocznie późnym latem, około stu nastoletnich naukowców z kilkudziesięciu krajów prezentuje prace z różnych dziedzin. Udział w konkursie to wspaniały początek kariery akademickiej. Najlepsi młodzi uczeni Europy mają okazję zdobyć prestiżowe nagrody i zaproszenia na staże w czołowych europejskich ośrodkach badawczych.

Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci organizuje polską edycję EUCYS od 1995 roku. Międzynarodowe jury nagrodziło już 31 projektów z naszego kraju (łącznie 38 autorów). Polacy zdobyli aż 22 nagrody główne i 20 dodatkowych. Laureaci konkursu to dziś wyróżniający się studenci, doktoranci i młodzi pracownicy naukowi.

(ew/IAR/EUCYS)

Zobacz więcej na temat: NAUKA edukacja
Czytaj także

Nowy program dla wszystkich, którzy chcą być kowalami własnego losu

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2014 14:05
- Realizując Program Kierunków Zamawianych nie do końca udało nam się zapewnić to, o czym mówią przedsiębiorcy, a więc absolwentów zdolnych do myślenia zespołowego i pracy projektowej. Teraz chcemy zadbać także o kompetencje - mówił w Jedynce dr hab. Jacek Guliński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Już najmłodsi umieją programować

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2014 12:00
"Mistrzowie Kodowania" to projekt edukacyjny mający na celu upowszechnienie nauki programowania w polskich szkołach. - Do tej pory byliśmy w szkołach podstawowych i uczyliśmy tego najmłodszych. Teraz wejdziemy do gimnazjów - mówi koordynatorka projektu Iwona Brzózka-Złotnicka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fatalne wyniki matur. Winny system czy młodzież?

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2014 12:00
Blisko 30 procent maturzystów nie zdało w tym roku egzaminu dojrzałości. Wyniki te budzą poważne zaniepokojenie. Jaka przyszłość czeka polskich nastolatków i czy naprawdę jest tak źle, jak wskazywałyby oceny matur?
rozwiń zwiń