Nauka

Te same geny stoją za czytaniem i zdolnościami matematycznymi

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2014 14:40
Właśnie dlatego dobry humanista jest też dobry z matematyki. Około połowa genów, która odpowiada za zdolność do czytania ze zrozumieniem, jest odpowiedzialna także za łatwość pojmowania matematyki, wynika z badań.
Te same geny stoją za czytaniem i zdolnościami matematycznymi
Foto: Glow Images/East News

Badania objęły 12-letnie pary bliźniąt z Wielkiej Brytanii, a ich wyniki opublikowano na łamach "Nature Communications".

Wcześniejsze badania wskazywały, że na wyniki egzaminów wpływają zarówno geny, jak i wychowanie. Nie było jednak wiadomo, jakie geny odpowiadają za zdolności do nauki.

Najnowsze analizy wskazują,  ten sam "pakiet" genowy obsługuje częściowo zarówno czytanie, jak i matematykę - twierdzą autorzy badań, czyli naukowcy z Univesity College London, University of Oxford i King's College London.

To nie oznacza jednak, że - jeśli dziecko ma problemy z nauką - to nic nie da się zrobić. - Olbrzymią rolę grają czynniki pozagenetyczne: rodzice, nawyki i nauczyciele - mówi prof. Robert Plomin z King's College London, jeden z autorów. - Dziedziczenie po kimś nie oznacza, że wszystko jest zdeterminowane.

(ew/bbc)

Zobacz więcej na temat: biologia matematyka NAUKA
Czytaj także

Co matematyk ma do powiedzenia o wyborach politycznych?

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2014 11:00
Jak się okazuje, fizycy i matematycy mają na ich temat do powiedzenia sporo .- Wybory i punktowanie konkursów dotyczą liczb i najważniejsze pomysły wyborcze pochodzą ze świata matematyki - zapewnia prof. Kazimierz Rzążewski w Jedynce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Matematyka: istnieje większa szansa, że ugryzie cię Luis Suarez niż rekin

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2014 00:01
Urugwajski napastnik ugryzł włoskiego zawodnika Giorgia Chielliniego - i zrobił to celowo. Ian Steadman z "New Statesmen" poczuł się zaniepokojony tymi wydarzeniami na Mundialu i postanowił zbadać sprawę od strony statystyki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Naukowcy przetłumaczyli język dzikich szympansów

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2014 14:00
Sądzą, że wiedzą, co znaczą gesty, których małpy te używają, aby się komunikować między sobą. Dzięki szympansy wysyłają około 19 komunikatów, a ich „słownik” liczy 66 gestów.
rozwiń zwiń