Nauka

Kataloński badacz: da Vinci pochodził z Katalonii

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2014 14:00
Leonardo da Vinci mógł być spokrewniony z arystokratyczną katalońską rodziną - do takiego wniosku doszedł barceloński historyk, Jordi Bilbeny.
Audio
  • Leonardo da Vinci Katalończykiem? (IAR/E.Wysocka)
Leonardo da Vinci - autoportret
Leonardo da Vinci - autoportretFoto: Wikimedia/CC

 

Leonardo da Vinci mógł być spokrewniony z arystokratyczną katalońską rodziną - do takiego wniosku doszedł barceloński historyk, Jordi Bilbeny (czyt. dziordi bilbeń). Naukowiec uważa, że związki mistrza renesansu z Katalonią zostały utrwalone przez malarza na jego obrazach - na przykład na portrecie słynnej „Giocondy” czy na obrazie „Święty Hieronim na pustyni”.
Tłem obu prac ma być góra Montserrat - miejsce kultu Katalończyków. „Konsultowałem z alpinistami. To widać na pierwszy rzut oka, nie ma watpliwości, że ta właśnie góra została utrwalona przez malarza” - zapewnia Jordi Bilbeny.
Da Vinci miałby spędzić na Montserrat dwa lata - od 1481 do 1483 roku. I tam miałby powstać obraz "Święty Hieronim"... Do Katalonii miały przyciągnąć malarza między innymi więzy krwi. Herbem włoskiego twórcy są trzy pasy na żółtym polu. Taki sam symbol reprezentuje kilka katalońskich rodów.
Nie wszystkich przekonują argumenty historyka. Sceptycy przypominają, że wcześniej Bilbeny próbował przypisać katalońskie pochodzenie Krzysztofowi Kolumbowi i Miguelowi de Cervantesowi.

Naukowiec uważa, że związki mistrza renesansu z Katalonią zostały utrwalone przez malarza na jego obrazach - na przykład na portrecie słynnej „Giocondy” czy na obrazie „Święty Hieronim na pustyni”.

Tłem obu prac ma być góra Montserrat, miejsce kultu Katalończyków. - Konsultowałem z alpinistami. To widać na pierwszy rzut oka, nie ma watpliwości, że ta właśnie góra została utrwalona przez malarza - zapewnia Jordi Bilbeny.

Da Vinci miałby spędzić na Montserrat dwa lata - od 1481 do 1483 roku. I tam miałby powstać obraz "Święty Hieronim". Do Katalonii miały przyciągnąć malarza między innymi więzy krwi.

Herbem włoskiego twórcy są trzy pasy na żółtym polu. Taki sam symbol reprezentuje kilka katalońskich rodów. Nie wszystkich przekonują argumenty historyka.

Sceptycy przypominają, że wcześniej Bilbeny próbował przypisać katalońskie pochodzenie Krzysztofowi Kolumbowi i Miguelowi de Cervantesowi.

(IAR)

Zobacz więcej na temat: NAUKA HISTORIA
Czytaj także

Dolly – owca inna niż wszystkie

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2018 07:00
To było coś absolutnie przełomowego. 5 lipca 1996 w Szkocji urodziła się owca Dolly, pierwszy ssak sklonowany z dorosłych komórek somatycznych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kamień milowy" dla polskich kryptologów

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2014 07:50
Gościem audycji "Naukowy zawrót głowy" będzie prof. Ryszard Jachowicz z Politechniki Warszawskiej. Naukowiec opowie o prestiżowym wyróżnieniu przyznanym polskim matematykom, którzy złamali kod Enigmy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tajemnicza kobieta w życiu Cervantesa. Kim była Magdalena?

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2014 13:00
Niespełna 400 lat po śmierci Miguela de Cervantesa odnajdowane są nowe informacje dotyczące jego życia.
rozwiń zwiń