Nauka

Pierścienie Saturna dźwięczą. I wydają sekrety swojego właściciela

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2014 15:00
Podsłuchiwanie wibracji pierścieni Saturna może mieć wielkie znaczenie. Niesie informacje o wewnętrznej budowie planety.
Saturn - pierścienie
Saturn - pierścienieFoto: NASA/Cassini.

Wiemy od dawna, że Saturn ma stałe jądro otoczone wirującą mieszanką gazo-cieczy. Dlatego zaliczamy go do tzw. gazowych gigantów. W jego gęstej atmosferze wirują głównie wodór i hel. - To jak wielki jęzor lawy, który powoli przemieszcza się, wrząc - wyjaśnia Jim Fuller z Kavli Institute for Theoretical Physics w Santa Barbara (USA). Do tej pory sądzono, że ten ciągły ruch sprawia, że wszystko we wnętrzu Saturna jest jednorodnie wymieszane.

Najnowsze zdjęcia Cassini pokazują jednak, że pierścienie Saturna wibrują w różnych częstotliwościach w sześciu różnych miejscach. Chociaż pierścienie te znajdują się tysiące kilometrów ponad powierzchnią giganta, to ich drżenie wynika z tego, co dzieje się pod nimi.

Fuller i jego zespół przeprowadzili symulacje komputerowe, które miały odtworzyć procesy zachodzące w atmosferze planety. Okazuje się, że Saturn musi posiadać stałą warstwę - być może ze skały i cieczy - pomiędzy jądrem i bulgoczącą warstwą zewnętrzną.

Po raz pierwszy prawdziwe sejsmologiczne analizy dotyczą innej planety niż Ziemia. Teraz potrzeba dalszych badań, aby lepiej zrozumieć, co własciwie kryje się w środku Saturna.

(ew/NewScientist)

Zobacz więcej na temat: astronomia NASA NAUKA
Czytaj także

Prastara grupa galaktyk. Odległa i ledwo dostrzegalna

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2014 13:22
Niecodzienną grupę galaktyk sfotografował kosmiczny teleskop Hubble’a. Sięgnął on wyjątkowo głęboko we wszechświat i jego historię.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zobacz, jak Ziemia wygląda z kosmosu. Na żywo!

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2014 13:00
NASA udostępniła transmisję na żywo z kamery zamontowanej na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Widowiskowy wybuch plazmy na Słońcu [wideo]

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2014 22:08
Wybuch zarejestrowały teleskopy satelitarnego obserwatorium NASA Solar Dynamics.
rozwiń zwiń