Nauka

Islandzki wulkan dymi bardziej niż wszystkie kominy UE

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2014 15:00
Islandczycy mają coraz większe kłopoty z wulkanem Bardarbunga, który obudził się niespodziewanie do aktywności 28 sierpnia tego roku.

Specjaliści jednak nie obawiają się jego gwałtownej erupcji, ponieważ ostania miała miejsce w 1910 roku. Natomiast od lata notuje się średnio dziennie ponad sto podziemnych wstrząsów, a z krateru wydobywa się lawa. Bardarbunga każdego dnia emituje do atmosfery dwa razy więcej dwutlenku siarki, niż wszystkie kominy państw Unii Europejskiej.

Skutki tego zaczynają już poważnie odczuwać mieszkańcy całej Islandii. W części jej wschodnich rejonów z powodu stężenia toksycznych gazów wulkanicznych zakazuje się np. dzieciom przebywania na otwartej przestrzeni. Mieszkańcy położonego w odległości ponad 200 km stołecznego Reykjaviku coraz częściej narzekają na bóle głowy. Media donoszą, że o 20 procent w całym kraju wzrosła sprzedaż lekarstw przeciwko astmie i chorobom dróg oddechowych.

Rosną też koszty nadzorowania wulkanu. Zaangażowane w to jest kilkaset osób: naukowców, załóg helikopterów, policjantów, ratowników i członków obrony cywilnej. Bardarbunga wznosi się na wysokości 2010 m n.p.m., co czyni wulkan drugą pod względem wysokości górą w Islandii.

(IAR)

Zobacz więcej na temat: geologia NAUKA
Czytaj także

W Polsce odkryto nowy minerał. Nazwano go piławit

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2014 16:02
Jest znalezionym w Polsce dwumilimetrowym ziarenkiem, wcześniej nieznanym nauce. Minerał o nazwie „piławit” odkrył profesor Adam Pieczka z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Możliwa erupcja wulkanu na Islandii

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2014 01:00
Na Islandii może nastąpić potężna erupcja wlkanu - przypuszczają naukowcy. Wskazują na to ostatnie ruchy magmy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tysiące nieznanych wcześniej gór

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2014 12:00
To niecodzienne znalezisko. Naukowcy odkryli na Ziemi tysiące nieznanych wcześniej gór. Nikt o nich nie wiedział, bo znajdują się na dnie oceanów - piszą eksperci w tygodniku "Science".
rozwiń zwiń