Nauka

Solone ziemniaki prosto z ziemi

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2015 17:00
Nowe ziemniaki można podlewać słoną morską wodą i… nic im się nie dzieje. Specjalną odmianę wyhodowali naukowcy z Holandii.
Audio
  • Ziemniaki podlewane wodą morską - R. Motriuk / IAR.
Solone ziemniaki prosto z ziemi
Foto: Glowimages/East News

Każdy rolnik wie, że podlewane morską wodą ziemniaki, kukurydza czy soja więdną i giną. Ale holenderscy naukowcy wyhodowali odporną odmianę kartofli.

W pierwszym roku badań nic nikomu nie mówili, bo myśleli, że robią coś nie tak, że gdzieś musi być jakiś błąd. Ale potem okazało się, że nowe ziemniaki tolerują morską wodę i że można je sadzić, tam gdzie morskiej wody jest nadmiar, a słodkiej - brak. Pierwszy transport wysłano do Pakistanu, gdzie kartofle będą uprawiane na słabych jakościowo polach.

- Chodzi nie tylko o słoną wodę, ale także o systemy nawadniania, płodność gleb czy nawóz. Jak się opanuje wszystkie te aspekty, to można produkować żywność na środku pustyni - tłumaczy BBC holenderski naukowiec Arjen de Vos. Jego zdaniem nowa odmiana kartofli może poważnie zmienić cały rynek żywności na świecie.

(IAR)

Zobacz więcej na temat: biologia NAUKA rolnictwo
Czytaj także

Dokarmianie ptaków czas zacząć

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2014 00:01
Późna jesień to najlepszy moment, by zacząć dokarmianie ptaków - podaje rzecznik Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nietrzeźwe ptaki gorzej śpiewają

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2014 23:30
Nietrzeźwe ptaki podczas śpiewu... trochę bełkoczą. Tak twierdzą naukowcy, którzy upijali zeberki timorskie, na potem je nagrywali i analizowali ich artykulację.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Młodzi, którzy dają impuls polskiej nauce

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2014 14:21
"Impuls" to program Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, którego celem jest realizacja innowacyjnych pomysłów i koncepcji o potencjale komercjalizacyjnym.
rozwiń zwiń