Nauka

Archeolodzy znaleźli szczątki Cervantesa

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2015 23:00
Dziewięć miesięcy poszukiwań przyniosło rezultaty. W małej madryckiej kaplicy odnaleziono trumnę, która najprawdopodobniej skrywa szczątki Miguela de Cervantesa.
Miguel de Cervantes
Miguel de Cervantes Foto: wikipedia cc/obraz prawdopodobnie pędzla Juana de Jauregui y Aguilar (1583 - 1641)

Eksperci medycyny sądowej odkryli na trumnie pozostałości inicjału MC, utworzonego z pinezek. Od dawna przypuszcza się, że krypta, w której prowadzono poszukiwania, jest miejscem ostatniego spoczynku autora "Don Kichota".

Pisarz został pochowany w 1616 roku w konwencie trynitarzy w madryckiej dzielnicy Barrio de las Letras. Budynek został przybudowany w 1673 roku, a wówczas miejsce po grobie Cervantesa zniknęło.

Kości z trumny zostały przemieszane ze szczątkami pochodzącymi z innych pochówków i są aktualnie analizowane przez biegłych. Identyfikacja kości powinna być prosta. W chwili śmierci pisarz miał około 70 lat, a tradycja mówi, że posiadał zdeformowana lewą rękę oraz ślady po obrażeniach na klatce piersiowej (został ranny podczas słynnej bitwy morskiej pod Lepanto).

Naukowcy mają nadzieję, że uda się odtworzyć wygląd twarzy pisarza. Chcą również poznać powód śmierci - powszechnie uważa się, iż była to marskość wątroby spowodowana alkoholizmem.

Poszukiwanie doczesnych szczątków hiszpańskiego geniusza związane jest z nadchodzącą 400. rocznicą śmierci pisarza.

(ew/The Independent)

Czytaj także

Naukowcy znaleźli Święty Graal? Podobno jest w Hiszpanii

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2014 21:20
Święty Graal - legendarny kielich, z którego Chrystus miał pić podczas Ostatniej Wieczerzy - znajduje się w bazylice św. Izydora w Leon, na północy Hiszpanii - uznała para hiszpańskich naukowców.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niezwykłe odkrycie hiszpańskich archeologów

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2014 12:15
Hiszpańscy archeolodzy odkryli paterę z najstarszym znanym na Półwyspie Iberyjskim wizerunkiem Chrystusa. Przedmiot pochodzi z IV wieku, a znaleziono go na terenie wykopalisk w Castulo – ruinach miasta w Andaluzji zamieszkanego niegdyś przez Iberów, a potem przez Rzymian i Wizygotów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przykleili brodę faraonowi. Staną przed sądem

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2015 20:00
Będzie pozew za fuszerkę przy przyklejaniu brody Tutenchamonowi w muzeum w Kairze. Grupa egipskich konserwatorów chce pozwać ministra starożytności za sposób, w jaki naprawiona została maska pogrzebowa faraona. Został na niej widoczny ślad kleju.
rozwiń zwiń