Nauka

Amerykanie zaczną nadawać do kosmitów

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2015 14:00
Amerykańscy naukowcy chcą podjąć próbę aktywnej komunikacji z inteligentnymi istotami pozaziemskimi - jeśli takie istnieją.
Artystyczna wizja centralnego rdzenia radioteleskopów Square Kilometre Array.
Artystyczna wizja centralnego rdzenia radioteleskopów Square Kilometre Array.Foto: Wikipedia/SKA Project Development Office and Swinburne Astronomy Productions

Szef zajmującego się tymi problemami instytutu SETI mówił o tym podczas konferencji Amerykańskiego Towarzystwa Rozwoju Nauki w San Jose.

Do tej pory eksperci instytutu SETI tylko nasłuchiwali, czy na którymś z 16 milionów monitorowanych kanałów odzywa się obca cywilizacja. Bo jeżeli ktoś gdzieś nadaje jakiś sygnał, to może udałoby się go odebrać. Teraz jednak pora przestawić się na nadawanie.

Jak ppowiedział BBC dyrektor instytutu Seth Shostak, "to byłoby takie 'aktywne SETI'. Musimy najpierw znaleźć jakiś dobry nadajnik. Możemy wysłać prosty sygnał - że tu jesteśmy. Ale do odległych gwiazd ten sygnał może lecieć setki lat. Więc moglibyśmy nadać wszystko, cały internet".

Niektórzy eksperci mówią, że wysłane w Kosmos informacje o ludziach powinny być nieco okrojone, by pominąć fragmenty mało chlubnej przeszłości. Zdaniem innych naukowców, nie ma czego ukrywać, bo wobec kosmitów Ziemianie powinni być uczciwi.

(IAR)

Zobacz więcej na temat: NAUKA astronomia
Czytaj także

Czy na Weście płynęła woda?

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2015 23:55
Sonda Dawn zbliża się do Ceres, ale naukowcy misji wciąż badają dane, które urządzenie zebrało podczas przelotu obok Westy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sonda New Horizons przesłała pierwsze zdjęcia Plutona

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2015 01:00
Na razie nie robią wrażenia, ale to i tak najbliższe ujęcia, jakie kiedykolwiek zrobiliśmy. A najlepsze jeszcze przed nami, bo sonda dopiero zbliża się do celu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gwiazdy są młodsze niż sądzono

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2015 22:22
Najstarsze gwiazdy są nieco młodsze niż sądzono. Wskazują na to dane, jakie zgromadził kosmiczny teleskop Planck.
rozwiń zwiń