Od czasu premiery filmu "Rain Man" hasło autyzm zagościło na dobre w naszej świadomości. Mimo to, wielu z nas nie wie, z czym się on wiąże, a bezradność wobec tego zaburzenia dotyczy też środowiska medycznego. Tymczasem szacuje się, że jedno dziecko na 100 rodzi się z autyzmem.
Osoby z autyzmem mają problemy w komunikowaniu się i nawiązywaniu relacji. Mogą nie wiedzieć, że poprosiły kogoś, że np. chcą coś dostać. - Często kierują ręką tej osoby w stronę przedmiotu, który chciałyby dostać. Jeżeli nie towarzyszy temu umiejętność wypowiadania słów to próbują zwrócić uwagę na siebie krzykiem - tłumaczyła w Jedynce terapeutka Olga Świeża.
Komunikowanie się to też język pozawerbalny. Osobom z autyzmem ta sfera może sprawiać jeszcze większe problemy niż wypowiadanie słów. - One bardzo by chciały zintegrować się z otoczeniem, ale nie wiedzą jak to zrobić. Próby, które podejmują bywają odbierane jako namolne. Jeżeli nie mamy świadomości, że nasz rozmówca ma zaburzenia ze spectrum autyzmu, to bardzo często jest traktowany jako dziwny - dodała terapeutka.
Osoby z autyzmem mogą nas zaskakiwać np. układaniem przedmiotów w równe rządki, zapamiętywaniem dat lub tras autobusów. - Mają specyficzną łatwość zapamiętywania danych technicznych, które nie wymagają intuicyjnego rozumienia - powiedziała. Jej zdaniem, podobnie jak w przypadku każdej innej osoby ważne jest aby nie zakładać, że osoba z autyzmem jest niesprawna intelektualnie, bo można ją przez to skrzywdzić.
Z Jedynką zdrowiej - słuchaj na moje.polskieradio.pl >>>
Osoby autystycznej nie powinno się też traktować jako "genialnego idioty”. Kogoś, kto wybitne uzdolnienia w danym kierunku i nie jest w stanie poradzić sobie w życiu. - Osoby ze szczególnymi uzdolnieniami, zdiagnozowanym spectrum autyzmu jest niewiele. Przeważnie mają swoje zainteresowania. Nie można jednak powiedzieć, że są wybitnie uzdolnione w jakimś kierunku - tłumaczyła z kolei Joanna Grochowska, wiceprezeską Fundacji SYNAPSIS. Jej zdaniem w obcowaniu z osobami autystycznymi ważne jest przestrzeganie ustalonych reguł.
Jak postępować z osobami autystycznymi? Z czym mają kłopoty? Jakie są objawy autyzmu? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. Gośćmi była też psychoterapeutka Agata Bujnik oraz absolwent Uniwersytetu Łódzkiego Jan Grzesiek, u którego zdiagnozowano autyzm.
"Problem z głowy" prowadziła Nina Karczmarewicz.
tj, gs