Wiceminister kultury Monika Smoleń powiedziała, że przeznaczono na ten cel prawie 20 milionów złotych. Dodała, że dzięki unijnym pieniądzom możliwa jest realizacja kolejnych projektów odrestaurowania bezcennego zabytku.
W ramach "Rewitalizacji i digitalizacji jedynej w Polsce barokowej rezydencji królewskiej w Wilanowie" zostanie przywrócony blask najstarszym pałacowym wnętrzom - wyjaśnił Maciej Bałaż, kierownik projektu. Całościową konserwacją i restauracją zostały objęte: Sala Uczt, Gabinet o Trzech Oknach oraz Pokój Cichy, w którym odbywały się tajne narady Króla Jana III Sobieskiego.
Konserwacji zostanie też poddany budynek Pompowni, stylizowany na średniowieczny zameczek pawilon parkowy zbudowany w XIX wieku do zasilania fontann. Wyremontowane zostaną dachy nad południowym skrzydłem pałacu i budynkiem Kordegardy.
Ważnym elementem projektu będzie dostosowanie oferty muzealnej do potrzeb osób niewidomych i niedowidzących - zarówno w przestrzeni realnej - audiodeskrypcja, pomoce dotykowe, pomoce wideo, jak i wirtualnej - dzięki stronie internetowej.
Od 2005 roku z funduszy unijnych Muzeum Pałacu w Wilanowie otrzymało ponad 80 milionów złotych.
(IAR)