Nauka

Trwa Światowy Tydzień Mózgu

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2015 19:00
Choroby mózgu - jednym z największych wyzwań współczesnego świata. Z powodu starzenia się coraz więcej osób cierpi na chorobę Parkinsona, Alzheimera, padaczkę, udar, depresję, schizofrenię lub zaburzenia lękowe - przypominają eksperci z okazji obchodów Światowego Tygodnia Mózgu (od 16 do 22 marca).
Audio
  • Trwa Światowy Tydzień Mózgu (Informacyjna Agencja Radiowa / Joanna Stankiewicz) (2)
  • Trwa Światowy Tydzień Mózgu (Informacyjna Agencja Radiowa / Joanna Stankiewicz) (1)
Czy jest pamięć? Jak można trenować mózg, żeby lepiej pamiętać? Między innymi o tym mówiliśmy w audycji Prawdę mówiąc
Czy jest pamięć? Jak można trenować mózg, żeby lepiej pamiętać? Między innymi o tym mówiliśmy w audycji "Prawdę mówiąc" Foto: Glow Images/East News

Co trzeciego Europejczyka dotykają choroby neurodegeneracyjne lub psychiczne. Koszty leczenia i opieki nad tymi osobami przewyższają wydatki, jakie łącznie przeznaczane są na schorzenia układu krążenia, nowotwory i cukrzycę - podkreśla neurolog profesor Grzegorz Opala, przewodniczący Polskiej Rady Mózgu. W ciągu zaledwie 5 lat koszty leczenia chorób mózgu zwiększyły się w Europie dwukrotnie, z 400 do 800 miliardów euro.

Prezes Fundacji Neuropozytywni Izabela Czarnecka sama choruje na stwardnienie rozsiane. Jej zdaniem, zdaniem choroby mózgu są często tematem tabu, a osoby cierpiące z tego powodu są dyskryminowane i stygmatyzowane.
W ramach obchodów Światowego Tygodnia Mózgu organizowane są konferencje, spotkania, wykłady dotyczące działania mózgu i układu nerwowego oraz ćwiczenia poprawiające pamięć i koncentrację.

(IAR)

Zobacz więcej na temat: NAUKA psychologia