Nauka

Leśnicy liczą dzikie zwierzęta

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2015 12:00
W lasach trwa wielkie liczenie zwierząt. Leśnicy i myśliwi sprawdzają, gdzie danych gatunków jest najwięcej oraz czy ich przybywa.
Audio
  • Trwa liczenie zwierząt w lasach - Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Monika Chrobak (1)
  • Trwa liczenie zwierząt w lasach - Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Monika Chrobak (2)
Leśnicy liczą dzikie zwierzęta
Foto: Dave Ozric / sxc.hu

Na niektórych terenach Inwentaryzacja jest już zakończona - między innymi w Nadleśnictwie Stary Sącz.

- W naszym regionie dominuje przede wszystkim populacja jeleni, saren i dzików - mówi nadleśniczy Paweł Szczygieł. - Te gatunki są bardzo charakterystyczne dla Puszczy Karpackiej, najwięcej jest saren, około 1900 sztuk, jeleni jest prawie 300, a dzików blisko 260 - wylicza Szczygieł. Jak dodaje, taka informacja jest przydatna między innymi dla przygotowania racjonalnych planów łowieckich.

Liczenie zwierząt leśnych ma potrwać do końca kwietnia. Używa się do tego na przykład metody pędzeń próbnych. Polega ona na policzeniu przez wyznaczonych obserwatorów przepędzonych zwierząt na określony obszar, stanowiący 10 procent całego badanego terenu. Inna metoda to rejestracja po tropach.

(IAR)

Zobacz więcej na temat: NAUKA biologia zwierzęta
Czytaj także

Tak się czujemy… jak jemy

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2014 15:00
Polacy realizują wielki projekt z dziedziny techniki żywienia. Niemal 39 mln euro z Unii Europejskiej trafiło do polskich naukowców, aby zbadali jakość biożywności i to, jak ją ulepszać.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pszczoły lepiej wykrywają narkotyki niż psy

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2014 23:00
Obce gatunki zwierząt, które pojawiają się w nowym środowisku, mogą spowodować wielkie zniszczenia. Gość radiowej Jedynki bada, jak temu zapobiegać. Stara się również przystosować pszczoły do wykrywania... narkotyków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czarnobyl to eldorado dla zwierząt

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2014 17:00
Naukowcy natrafili na ślady niedźwiedzi brunatnych w rejonie Czarnobyla na Ukrainie. Zwierząt tych nie widziano w tamtych okolicach od ponad stu lat.
rozwiń zwiń