Nauka

Francja: naukowcy degustują najstarszego szampana świata

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2015 19:00
Niezwykła okazja trafiła się grupie naukowców. Mogli spróbować najstarszego szampana na świecie. Trunek przeleżał 170 lat na dnie Bałtyku.
Audio
  • Francja: naukowcy degustują najstarszego szampana świata - IAR / M.Brzeziński
Gdzie święta trwają przez cały rok? To wszystko sprawdziliśmy w specjalnej audycji w święto Trzech Króli.
Gdzie święta trwają przez cały rok? To wszystko sprawdziliśmy w specjalnej audycji w święto Trzech Króli.Foto: glowimages/Eastnews

Każdy z uczestników degustacji mógł spróbować tylko dwie krople szlachetnego trunku. Rozdawano je nie w kieliszkach, tylko przy pomocy strzykawki. Philippe Jeandet - profesor biochemii żywności z wydziału nauk ścisłych Uniwersytetu w Reims, przyznał, że jego aromat długo utrzymywał mu się w ustach.

Bukiet szampana porównał do tabaki i skóry o silnych odcieniach owocowych i kwiatowych. Philippe Jeandet podkreślił, że szampan jest wyśmienity, bo na dnie Bałtyku panowały idealne dla niego warunki - była kompletna ciemność, a wiadomo, że światło szkodzi winu, co więcej - temperatura była stała i idealna, jak w piwnicach Szampanii: od 2 do 4 stopni Celsjusza.

168 butelek przedniego szampana znaleziono w ładowniach wraku pięć lat temu. Trunek miał trafić na dwór cara Rosji. Szampan z tamtej epoki jest słodszy niż ten, jaki pije się obecnie, ale metoda jego produkcji nie zmieniła się.

(IAR)

Czytaj także

Układ okresowy pierwiastków, czyli chemia w tabeli

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2014 06:00
Dla wielu jest nie do końca zrozumiałym przekleństwem zapamiętanym z lekcji chemii. Jednak kiedy Dmitrij Mendelejew zaproponował swoją tablicę pierwiastków, świat chemii wreszcie mógł usystematyzować wiedzę już zdobytą, ale także tę, która miała dopiero powstać.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piotr Curie. Specjalnie dla niego stworzono Katedrę Fizyki na Sorbonie

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2022 05:40
Piotr Curie może uchodzić za archetyp naukowca. W pełni poświęcony badaniom, niedbający o zaszczyty, którego jedynym marzeniem było wyposażone laboratorium. Niespodziewana śmierć przerwała jego wybitną karierę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Uczona, która nie bała się marzyć

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2015 12:56
- Niemożliwością było, by w Warszawie po 123 latach niewoli i po I wojnie światowej powstał Instytut Radowy. A Skłodowska-Curie nie tylko marzyła, ale i doprowadziła to marzenie do kształtów rzeczywistych - opowiada Małgorzata Sobieszczak-Marciniak.
rozwiń zwiń