Pierwsze szczątki spinosaurusa odkryto sto lat temu w Egipcie, ale zostały zniszczone w czasie wojny, podczas bombardowania Monachium w 1944 roku. Naukowcom udało się jednak dotrzeć do spisanych wówczas przez Ernsta Freiherra Stromera notatek oraz szkiców i zdjęć tamtego okazu. Do badań wykorzystali również kości znalezione niedawno na terenie Maroka przez prywatną ekipę "łowców skamieniałości", w miejscu gdzie niegdyś istniał rozbudowany system rzeczny.
Po żmudnych pracach naukowcy stworzyli model 3D spinosaurusa. Zdziwiło ich, że był tak duży, ale jeszcze większym zaskoczeniem były nietypowe dla ówczesnych drapieżników proporcje kończyn. - Kojarzą się raczej z wczesnymi waleniami niż drapieżnymi dinozaurami - wyjaśnia jeden z członków zespołu, Paul Sereno z University of Chicago.
Naukowcy z Uniwersytetu Chicagowskiego piszą w prestiżowym tygodniku "Science", że dinozaur miał głowę przypominającą łeb krokodyla, nozdrza skierowane ku górze, długą szyję i coś na kształt żagla na grzbiecie. Zapewne dużo pływał i odżywiał się rekinami i innymi gigantycznymi rybami. Żył 95 milionów lat temu, miał 15 metrów długości i był największym znanym mięsożernym dinozaurem w historii życia na Ziemi, większym nawet od słynnego Tyrannosaurusa Rexa.
IAR, uchicgao.edu, fc