Nauka

Uniwersytet Śląski tworzy studia śląskie

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2015 00:30
Studia śląskie, antropologia języka i komunikacji, malarstwo i projekty interdyscyplinarne znalazły się wśród nowych kierunków, które od października uruchomi Uniwersytet Śląski.
Uniwersytet Śląski tworzy studia śląskie
Foto: Umkatowice/wikimedia commons

Na studiach stacjonarnych uczelnia przygotowała ok. 9,3 tys. miejsc.

Prorektor ds. kształcenia i studentów prof. Ryszard Koziołek na konferencji prasowej podkreślał, że uniwersytet z jednej strony opiera się na tradycyjnych kierunkach jak filologia, matematyka, fizyka i prawo, a z drugiej wsłuchuje się w "oczekiwania studentów" oraz zmieniający się rynek pracy. - Myślę, że to są takie dwa parametry, o których powinniśmy pamiętać. Powinniśmy kształcić tak, aby można było znaleźć pracę po skończonych studiach, ale także aby dostarczyć kandydatom ofertę kształcenia, która odpowiada ich pasjom i marzeniom - powiedział.

Wśród nowości w przyszłym roku akademickim znajdują się m.in. studia śląskie. - Do studiów śląskich przymierzaliśmy się bardzo długo. Byłem od wielu lat przekonany, że uniwersytet powinien tworzyć taką ofertę kształcenia, która dawałaby rzetelną wiedzę na temat historii regionu, kultury regionu, procesów społecznych, które tu zachodzą - powiedział prof. Koziołek.

Dodał, że będą to "studia międzyobszarowe". - Obejmą kwestie społeczne, prawne, kulturalne, geograficzne, geologiczne, historyczne. Będą to studia drugiego stopnia - poinformował.

W Uniwersytecie Śląskim studiuje obecnie ok. 20 tys. studentów.

(ew/PAP)

Zobacz więcej na temat: NAUKA edukacja śląskie
Czytaj także

30 lat Uniwersytetu Szczecińskiego

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2015 09:00
Uniwersytet Szczeciński kończy w tym roku 30 lat. Od 17 maja rozpocznie się cykl wydarzeń poświęconych jubileuszowi uczelni. Z tej okazji ekonomiści profesor Ryszard Borowiecki oraz profesor Andrzej Koźmiński otrzymają tytuł doctora honoris causa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kto tak naprawdę potrzebuje korepetycji?

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2015 17:00
Kiedyś korki były tylko dla tych, którzy nie radzili sobie z materiałem, dzisiaj korzysta z nich wielu uczniów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

OECD: Polska z bardzo dobrą edukacją

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2015 14:00
Polska ma bardzo dobry system edukacji dzieci - wynika z raportu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.
rozwiń zwiń