Nauka

Nowe zderzenia w Zderzaczu Hadronów

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2015 19:00
Koniec testów - wreszcie praca na serio. Pierwsze zderzenia i pierwsze dane. Dziś, po długiej przerwie, oficjalnie uruchomiono Wielki Zderzacz Hadronów, czyli europejski akcelerator cząstek.
Audio
  • Nowe zderzenia w Zderzaczu Hadronów - Rafał Motriuk / IAR
Pole Higgsa - wizja artysty
Pole Higgsa - wizja artystyFoto: CERN/materiały prasowe

Prowadzone w nim kolizje protonów mogą dostarczyć odpowiedzi na najbardziej palące pytania fizyki. 

Rano były drobne problemy, potem wszystko już poszło dobrze. W podziemnym, kolistym tunelu o długości 27 kilometrów na granicy francusko - szwajcarskiej zaczęto zderzać protony z rekordową energią 13 TeV. Poprzedni rekord wynosił 8 TeV.

Naukowcy z ośrodka CERN, gdzie pracuje zderzacz, oraz szef ośrodka, Rolf Heuer, byli zadowoleni. - Jestem wzruszony, to wielkie osiągnięcie. Fantastyczna robota - powiedział.

Te nowe kolizje mogą doprowadzić do odkrycia cząstek bliźniaczo podobnych, ale cięższych, od tych jakie znamy dziś. Tak zwana supersymetria może z kolei wyjaśnić, czym jest ciemna materia, której we wszechświecie jest prawdopodobnie pięć razy więcej niż zwykłej materii.

(IAR)

Zobacz więcej na temat: NAUKA fizyka CERN
Czytaj także

LHC znów stoi. Miał spięcie

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2015 22:22
Kilka dni temu Wielki Zderzacz Hadronów wznowił prace, ale drobna awaria systemu magnesów ponownie opóźnia rozruch maszyny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wielki Zderzacz Hadronów jeszcze potężniejszy. Maszyna uruchomiona

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2015 11:25
Po ponad dwóch latach przerwy znów działa największy i najpotężniejszy akcelerator cząstek - Wielki Zderzacz Hadronów w ośrodku CERN w Genewie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Elektromagnesy potężne jak pioruny. Jak działa LHC?

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2015 22:22
Wielki Zderzacz Hadronów jest najbardziej skomplikowanym urządzeniem skonstruowanym przez człowieka. Jak dokładnie działa? Co dzieje się w tunelach CERN?
rozwiń zwiń