Nauka

Wiemy, gdzie pod Grunwaldem był obóz Krzyżaków

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2015 22:22
Kaplica pobitewna na Polach Grunwaldzkich została wzniesiona na miejscu krzyżackiego obozu: to już prawie pewne odkrycie archeologów.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Depositphotos

Świadczy o tym nagromadzenie wokół niej znalezisk militariów, pozostałości po zdobywaniu obozu - ocenili naukowcy po tegorocznych badaniach pola bitwy.

Na Polach Grunwaldzkich zakończyły się tygodniowe badania archeologiczne z udziałem naukowców, archeologów - pracowników Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku oraz poszukiwaczy z Danii, Norwegii, Wielkiej Brytanii i Polski.

W tym roku badania objęły powierzchnię około 110 hektarów i prowadzone były pod hasłem "W poszukiwaniu krzyżackiego obozu".

- Wskutek tegorocznych prac udało nam się pozyskać niemal 400 przedmiotów zabytkowych. Oczywiście nie wszystkie związane są z bitwą grunwaldzką, albowiem natrafiliśmy też na zabytki z czasów późniejszych, jednak ponad 200 artefaktów można bez wątpliwości uznać za świadków bitwy na Polach Grunwaldu. Znaleźliśmy bardzo liczny zbiór grotów strzał i bełtów (38 egzemplarzy), trzy topory lub siekiery, 4 fragmenty ostróg, fragment głowni i jelec miecza, fragmenty rękawicy pancernej oraz nie określoną jeszcze liczbę monet krzyżackich i jagiellońskich - wymienia kierownik działu archeologiczno-historycznego Muzeum Bitwy pod Grunwaldem dr Piotr A. Nowakowski.

Podkreślił, że "wartość materialna tych zabytków jest znikoma, natomiast ich wartość poznawczą należy określić jako bardzo wysoką". - Dzięki nim uzupełnimy wiedzę dotyczącą średniowiecznego uzbrojenia wojsk polskich i zakonnych - ocena Nowakowski.

Dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem dr Szymon Drej zaznaczył, że na wyciąganie ostatecznych wniosków jest jeszcze za wcześnie. - Mogę powiedzieć, że z dużym prawdopodobieństwem udało nam się potwierdzić, iż kaplica pobitewna została wzniesiona na miejscu krzyżackiego obozu. Świadczy o tym nagromadzenie wokół niej znalezisk militariów, co sugeruje, iż doszło tu do krwawego i zaciętego starcia, jakim bez wątpienia było zdobywanie obozu rycerzy z czarnymi krzyżami - dodał.

W tym roku w badaniach brał udział szwedzki naukowiec prof. Sven Ekdahl z Polsko-Skandynawskiego Instytutu Badawczego, który miał inną niż polscy badacze hipotezę dotyczącą głównego starcia. Na konferencji inaugurującej badania mówił on, że prawdziwy teren bitwy nie był położony na wschodzie i na południu od wsi Stębark, na terenie tak zwanej Doliny Wielkiego Strumienia - jak twierdzą współcześni polscy historycy i archeolodzy - ale na wschód i południe od wsi Grunwald.

Międzynarodowe badania archeologiczne pod Grunwaldem - prowadzone od 2014 r. - będą kontynuowane także w przyszłym roku. - Jest jeszcze bardzo dużo powierzchni do sprawdzenia, a ciekawe wyniki zachęcają nas do dalszych badań - wyjaśnia dr Nowakowski. - Trzeba pamiętać, iż każdy hektar przeszukany - z wynikiem negatywnym - zmniejsza nam teren kolejnych prac archeologicznych i przybliża do odnalezienia mogił rycerzy spod Grunwaldu - dodaje dyrektor Drej.

(PAP)

Zobacz więcej na temat: NAUKA archeologia Grunwald
Czytaj także

Krakowski kościół zaskakuje archeologów

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2015 10:00
Archeolodzy prowadzą badania na terenie gotyckiego kościoła św. Benedykta – najmniejszego i jednego z najstarszych kościołów w Krakowie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Groby przebite włóczniami. Niezwykłe znalezisko archeologów

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2015 22:22
Groty były wbite w dna komór grobowych, a w komorach spoczywały urny ze szczątkami zmarłych. Znaleziono je podczas zakończonych wykopalisk w Nowej Żelaznej (woj. mazowieckie).
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wisła odsłoniła pozostałości po obiadach czwartkowych

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2015 13:00
Przemysław Pasek znalazł nad brzegiem Wisły kawałki butelek z drugiej połowy XVIII wieku. Archeolodzy oceniają, że to mogą być pozostałości po obiadach czwartkowych.
rozwiń zwiń