Nauka

Poziom mórz wzrośnie o 50 metrów?

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2015 01:00
Zero lodu na Antarktydzie i wzrost poziomu mórz o pięćdziesiąt metrów - to czarny scenariusz, który stanie się rzeczywistością, jeżeli ludzie spalą wszystkie dostępne paliwa kopalne. Tak uważają naukowcy, którzy publikują swoją katastroficzną prognozę w piśmie "Science Advances".
Audio
  • Antarktyda zostanie kiedyś całkiem bez lodu - Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/R. Motriuk
Poziom mórz wzrośnie o 50 metrów?
Foto: pixabay/CC0 Public Domain/FAQ

Naukowcy nie twierdzą, że tak się na pewno stanie - jest to raczej prognoza typu „co by było, gdyby”. Ich zdaniem, po wykorzystaniu wszystkich zasobów węgla i ropy klimat i oceany tak by się nagrzały, że Ziemia zmieniłaby się nie do poznania. Pod wodą zniknąłby Nowy Jork i Szanghaj oraz potężne rejony Holandii, Bangladeszu czy Florydy.

Autorzy pracy podkreślają, że nawet obecny, czyli realny trend jest niepokojący - jeżeli przez kilkadziesiąt lat emisje gazów cieplarnianych się nie zmniejszą, to pokrywa lodowa w Zachodniej Antarktydzie może zacząć topnieć w sposób nieodwracalny.

Publikacja ukazuje się przed planowanym na grudzień szczytem klimatycznym ONZ w Paryżu, podczas którego eksperci będą rozmawiać o możliwościach zahamowania procesu globalnego ocieplenia.

(IAR)

Zobacz więcej na temat: Antarktyda ekologia NAUKA
Czytaj także

W Arktyce przybyło lodu

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2015 00:01
W Arktyce pojawiło się znacznie więcej lodu. Przyczyną jest wyjątkowo chłodne lato. Według naukowców, nie jest to jednak długotrwały trend, a tylko przejściowe zjawisko. Arktyka nadal się nagrzewa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ocieplenie sprawi, że wyginą motyle

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2015 17:00
Naukowcy z Wielkiej Brytanii uważają, że ocieplenie klimatu grozi wyginięciem w tym kraju kilku gatunków motyli wyjątkowo wrażliwych na upały. Znikną bielinek kapustnik i osadnik egeria.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kukułka najlepiej pokazuje stan środowiska

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2015 11:00
Ornitolodzy wykorzystują niektóre gatunki ptaków do badań bioróżnorodności i do oceny jakości środowiska. Wśród nich najlepsza jest kukułka i jej kuzyni.
rozwiń zwiń