Nauka

Kolejna kapsuła czasu w Lidzbarku

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2015 10:10
Podczas remontu zamku biskupów warmińskich w Lidzbarku Warmińskim robotnicy odnaleźli w iglicy kapsułę czasu. Jest zaspawana i przestrzelona.
Lidzbark Warmiński, stare miasto
Lidzbark Warmiński, stare miastoFoto: ZeroJeden/CC/Wikipedia

W najbliższym czasie otworzą ją pracownicy Muzeum Warmii i Mazur i Archiwum Państwowego w Olsztynie.

- Iglica zamku była przestrzelona i znajdująca się w środku kapsuła także. Kule, zapewne wystrzelone w 1945 roku przez żołnierzy sowieckich, przeszły przez kapsułę czasu na wylot, więc spodziewamy się, że znajdujące się w środku rzeczy także będą miejscami uszkodzone - mówi kierownik muzeum w lidzbarskim zamku Małgorzata Jackiewicz-Garniec. 

Śladów po kulach jest pięć. Sama kapsuła jest zaspawana, więc nie wiadomo, co się w niej znajduje.

Standardowo w kapsułach czasu umieszczano dokumenty opisujące wykonywane w remontowanych obiektach prace, czasami także wkładano opis aktualnej sytuacji w danym mieście czy drobne pamiątki. W ocenie Jackiewicz-Garniec wszystko wskazuje na to, że kapsuła została umieszczona w iglicy lidzbarskiego zamku w czasie ostatniego remontu w 1928 roku.

Po otwarciu kapsuły jej zawartość zostanie poddana konserwacji. Otwarcie kapsuły ma się odbyć w olsztyńskim Archiwum Państwowym.

Odnalezienie kapsuły czasu to już drugie tego typu znalezisko w lidzbarskim zamku, który przechodzi gruntowny remont. W lipcu w blendzie północno-zachodniej wieżyczki zamku robotnicy odnaleźli ukrytą butelkę z miejscowego browaru, a w niej list. 

(ew/PAP)

Czytaj także

Saperzy znaleźli w lesie... trzy krzyżackie topory bojowe

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2014 17:04
Specjaliści natrafili na średniowieczną broń przypadkiem podczas oczyszczania lasu w nadleśnictwie Wipsowo (woj. warmińsko-mazurskie) z pocisków artyleryjskich pozostałych po drugiej wojnie światowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Archeolodzy wkroczą na pole bitwy pod Grunwaldem. Poszukiwania obozu

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2015 11:50
W Grunwaldzie rozpoczynają się międzynarodowe badania archeologiczne. Kilkudziesięciu historyków i badaczy amatorów będzie szukało pozostałości po wielkiej bitwie zakonu krzyżackiego i wojsk polsko-litewskich z 1410 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Zamurowaliśmy wiele pism. Szukajcie dalej"

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2015 22:22
Muzealnicy odczytali cały list napisany przed 87 laty przez robotników remontujących zamek biskupów warmińskich w Lidzbarku Warmińskim.
rozwiń zwiń