Decyzję o tym, by nie poddawać dzieci szczepieniom bardzo często podejmowane są na podstawie niezweryfikowanych naukowo informacji, pojawiających się w internecie anonimowych wpisów, publikacji opartych na mitach, emocjach i skłonnościach do powtarzania nierzetelnych opinii. Jaka jest prawda, co mówią sprawdzone źródła wiedzy na temat szczepionek i szczepień?
Dr Iwona Paradowska-Stankiewicz przekonuje, że bezwzględnie należy szczepić siebie i dzieci. Właśnie dlatego, że kiedyś szczepiono wszystkich, zapomnieliśmy, jakie mogą być konsekwencje chorób zakaźnych. - Wiara w szczepienia się osłabiła - ocenia lekarka. Zwraca uwagę, że należy położyć nacisk na edukację i rozmawiać z rodzicami. Wyjaśnia skąd wziął się ruch antyszczepionkowy i jakie są skutki szczepienia dzieci szczepionką MMR (przeciwko odrze, śwince i różyczce).
Z obaw i niewiedzy narażają pacjentów na ból
Dr Ernest Kuchar mówi, że na co dzień ma do czynienia z dziećmi, u których stwierdzono powikłania po chorobach zakaźnych. - A można by było ich uniknąć dzięki szczepieniom - podkreśla. Daje przykład dziecka, które przeszło ropne zapalenie mózgu wywołane przez pneumokoki. Młoda i wykształcona matka na nic dziecka nie szczepiła, bo tak jej koleżanki poradziły.
Jakie jest zagrożenie dla dzieci w przypadku braku szczepień i jak liczne mogą być powikłania poszczepienne? Które szczepionki są jednorazowe, a które należy powtarzać? Jaki cel mają ruchy antyszczepionkowe, które propagują nieprawdziwe treści, a znajdują posłuch u wykształconych ludzi? Posłuchaj całej debaty medycznej.
***
Tytuł audycji: Debata medyczna
Prowadzi: Mariusz Gujski
Gość: dr Iwona Paradowska-Stankiewicz (konsultant krajowy w dziedzinie epidemiologii), dr Ernest Kuchar (pediatra, specjalista chorób zakaźnych WUM)
Godzina emisji: 16.16
Data emisji: 11.10.2015
ag/bch