Nauka

Pozycja Księżyca wpływa na ilość opadów

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2016 22:22
Jest to wpływ nieznaczny, ale jednak dający się zaobserwować.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Jak informują naukowcy na łamach „Geophysical Research Letters”, dane satelitarne wskazują, że grawitacja Księżyca wywiera wpływ na obfitość opadów na Ziemi.

Wykazały to pomiary satelitarne strefy zwrotnikowej pomiędzy 10 stopniem szerokości geograficznej płd. i 10 stopniem szerokości geograficznej pn. Kiedy Księżyc znajduje się w zenicie nad danym punktem na powierzchni, zwiększa ciśnienie powietrza. To z kolei nagrzewa powietrze poniżej. Ciepłe powietrze może pomieścić większą ilość wilgoci - a zatem i ryzyko deszczu jest mniejsze.

Zmiany ciśnienia wywołane wpływem Księżyca po raz pierwszy zaobserwowano w 1847 roku, a zmiany temperatury w 1932 roku w obserwatoriach naziemnych. Najnowsze badania trwały 15 lat. Dane zbierały NASA i Japońska Agencja Eksploracji Kosmosu JAXA.

Mowa o zmianach o wielkości 1 procenta - a zatem zbyt małych, żeby człowiek mógł je zaobserwować bez aparatury badawczej. A jednak wpływ Księżyca na ilość opadów jest faktem. - O ile mi wiadomo, to pierwsze badania, które w sposób przekonujący pokazały związek Księżyca z opadami - mówi Tsubasa Kohyama, jeden z autorów badań.

(ew/PAP/Dicovery)

Zobacz więcej na temat: NAUKA astronomia księżyc
Czytaj także

Jan Heweliusz – książę astronomii z Gdańska

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2016 06:03
Mniej znany od Kopernika, ale nie mniej zasłużony dla rozwoju astronomii: gdański astronom Jan Heweliusz jest twórcą naukowej wiedzy o Księżycu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chińczycy: mamy teleskop na Księżycu. Od dwóch lat

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2015 00:20
Chińscy astronomowie ogłosili, że w 2013 roku umieścili na Księżycu mały teleskop, który działa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chiny wylądują po drugiej stronie Księżyca w 2018 roku

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2016 23:00
Chiny zamierzają w 2018 r. wysłać lądownik na niewidoczną z Ziemi półkulę Księżyca - poinformowała w piątek agencja Xinhua. Ma to być kolejny, najbardziej ambitny z dotychczasowych, krok w chińskim programie badań Srebrnego Globu.
rozwiń zwiń