Nauka

Pojawił się nowy rój meteorów - Wolantydy

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2016 11:11
Został zarejestrowany przez sieć kamer w Nowej Zelandii w Sylwestra, 31 grudnia 2015 roku.
Pojawił się nowy rój meteorów - Wolantydy

Nie było wiadomo, jakiemu ciału niebieskiemu go zawdzięczamy. 

Nowozelandzka sieć posiada 32 kamery wideo rozmieszczone w dwóch stacjach w Nowej Zelandii. Zarejestrowane przez nią dane są przesyłane do Instytutu SETI, który wykonuje obliczenia trajektorii meteoroidów, które wpadły w ziemską atmosferę.

- Nowa Zelandia, leżąc pomiędzy 35 i 47 stopniem szerokości geograficznej południowej, ma długą tradycję badań nad meteorami - mówi Jack Baggaley z Uniwersytetu Canterbury w Christchurch. - Obserwacje radarowe w przeszłości pomagały dostrzegać sporadyczne roje metorów, ale w tym przypadku widać je dobrze także na nagraniach wykonanych kamerami wideo - dodaje.

Nowy rój, który pojawił się w ostatnią noc sylwestrową miał radiant (czyli źródło) w gwiazdozbiorze Ryby Latającej. Jest to nowy, nieznany do tej pory rój meteorów – nie obserwowano go rok wcześniej, ani nie jest znany z obserwacji radarowych. Rój otrzymał nazwę Wolantydy (od łacińskiej nazwy Volans oznaczającej gwiazdozbiór Ryby Latającej). Rój ten został wpisany przez Międzynarodową Unię Astronomiczną na roboczą listę rojów meteorów jako numer 758.

Obliczenia wskazują, że Wolantydy mogą być związane z nieznaną kometą z rodziny Jowisza.

(ew/PAP/SETI)

Zobacz więcej na temat: NAUKA astronomia
Czytaj także

Wielki meteor spłonął nad Atlantykiem

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2016 23:00
Sporej wielkości kosmiczna skała wleciała w ziemską atmosferę i spłonęła nad Atlantykiem. Był to największy meteor od czasu podobnej eksplozji nad Czelabińskiem trzy lata temu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Astronomia jak ornitologia - królowe nauki

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2016 14:56
- Astronomia jest wyjątkową dziedziną nauki - ma ogromne rzesze miłośników. Drugą taką nauką jest ornitologia - mówi dr Stanisław Bajtlik z Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Spektakularna zorza polarna nad Wielką Brytanią. Zobacz film!

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2016 10:35
To majestatyczne zjawisko świetlne można było dostrzec w nocy z poniedziałku na wtorek nad Irlandią Północną, Szkocją oraz w północnej części Anglii.
rozwiń zwiń