Nauka

Trójka Polaków triumfuje w konkursie EUCYS

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2016 13:00
Jadwiga Czyżewska, Igor Kaczmarczyk i Maciej Mańka zostali zdobywcami trzech równorzędnych pierwszych nagród w polskiej edycji 28. Konkursu Prac Młodych Naukowców UE (EUCYS). We wrześniu będą reprezentować Polskę w międzynarodowych finałach EUCYS w Brukseli.
Czy naukowcy poczują wsparcie internautów? (zdjęcie ilustracyjne)
Czy naukowcy poczują wsparcie internautów? (zdjęcie ilustracyjne)Foto: Glow Images/East News

Wyniki konkursu ogłoszono w niedzielę w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Organizatorem EUCYS w Polsce, z ramienia Komisji Europejskiej, jest Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci.

Laureaci pierwszych nagród otrzymali po 6 tys. złotych.

Jadwiga Czyżewska z Warszawy przygotowała projekt "Kolorowanie płaszczyzny, prostych i okręgów". Igor Kaczmarczyk (Osiniak-Piotrowo) jest autorem projektu "Amber Drug. Badanie wpływu ekstraktów z żywic kopalnych i subfosylnych oraz kwasu 1,4-butanodiowego na wybrane mikroorganizmy". Z kolei Maciej Mańka (Chorzów) zaprezentował "Urządzenie do produkcji płuca-na-chipie".

Jury przyznało też trzy równorzędne 2. nagrody w wysokości 4 tys. zł. Zdobyli je: Anna Lewandowska z Warszawy, Damian Pikor (Warszawa) oraz Tomasz Przybyłowski z Florianowa. Lewandowska zdobyła dodatkowo nagrodę specjalną w wysokości 4 tys. za najlepszą pracę z biotechnologii i medycyny.

Trzy równorzędne trzecie nagrody i po 2 tys. zł zdobyli: Bartłomiej Bekier z Łodzi; Jakub Morawski (Bielsko-Biała) i Krzysztof Zamarski (Kraków).

Laureaci konkursu mają też prawo do uzyskania indeksów na wyższe uczelnie w Polsce na takich samych zasadach, jak w przypadku laureatów olimpiad przedmiotowych, ale na dowolnym kierunku studiów.

W międzynarodowych finałach EUCYS biorą udział laureaci konkursów krajowych. Tematyka prac obejmuje nauki ścisłe, przyrodnicze, technikę, a od 2004 r. także nauki społeczne i ekonomiczne. Każdy kraj może zgłosić najwyżej trzy prace. Nie mogą one mieć więcej niż trzech autorów. Oprócz Europejczyków w konkursie biorą udział m.in. reprezentanci USA i Chin. Pierwsza edycja konkursu odbyła się w roku 1989.

Polska od 21 lat bierze udział w EUCYS - z imponującymi sukcesami. Z kilkudziesięciu krajów biorących udział w EUCYS pod względem liczby zdobytych dotąd nagród lepsi od nas są tylko Niemcy.

(PAP)

Czytaj także

2016 rokiem nowości w Centrum Nauki Kopernik

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2015 14:19
- Zamknęliśmy na krótki czas dość duży fragment stałej wystawy i w tej chwili go przerabiamy - mówi w radiowej Jedynce Robert Firmhofer, dyrektor Centrum Nauki Kopernik.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowe eksponaty w "Koperniku"

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2016 15:00
Około 80 eksponatów, z których większość wyprodukowano lub zmodernizowano w Centrum Nauki Kopernik, będzie można już w marcu oglądać na wystawie "Świat w ruchu".
rozwiń zwiń