Wśród odczytanych dokumentów jest pierwszy znany zapis nazwy miasta, wcześniejszy o 50 lat od zamieszczonego w "Annałach" Publiusza Korneliusza Tacyta, znakomitego rzymskiego historyka. Na fragmencie tabliczki z 65 roku n.e. widnieje nagłówek listu „Londinio Magontio”, czyli „Z Londynu do Magoncjusza”.
Inna tabliczka to najstarszy znany brytyjski dokument finansowy - weksel gwarantujący zwrot kredytu handlowego, datowany 8 stycznia 57 roku. Na innej tabliczce ktoś ćwiczył alfabet. Być może jest to pierwszy brytyjski zeszyt szkolny.
Tabliczek takich, wyglądających jak kawałki deszczułek, znaleziono ponad 400. Przetrwały w mule wyschniętego obecnie potoku Walbrook, dopływu Tamizy w czasach, kiedy Londyn był rzymską osadą Londinium. Odszyfrowano na razie 87 tabliczek, na których zachowały się ślady rylca.
Na jednej z odcyfrowanych widnieje data 8 stycznia 57 roku. To najstarszy rękopiśmienny dokument w brytyjskiej historii. Natomiast na najstarszej z tabliczek, znalezionej w warstwie datowanej przez specjalistów z Muzeum Londyńskiej Archeologii (MOLA) na lata 43-53 można przeczytać poradę: "... ponieważ przechwalają się na całym rynku, że im pożyczyłeś pieniądze. Toteż w twoim własnym interesie proszę cię, nie chodź jak obdartus... nie pomożesz w ten sposób swoim interesom".
Wykopaliska mieszczą się w samym sercu City, na budowie nowej europejskiej siedziby agencji informacyjnej Bloomberga, przy uliczce Walbrook. Kryje ona łożysko dawnego potoku o tej samej nazwie, w którego szlamie przetrwały drewniane tabliczki. Już w 1954 roku podczas innej budowy przy tej ulicy odkryto świątynię Mitry, perskiego boga czczonego zwłaszcza przez rzymskich legionistów.
Bloomberg zamierza udostępnić ją publiczności, razem z wykopanymi obecnie tabliczkami. Tabliczki i inne znaleziska archeologiczne po ukończeniu budowy zostaną umieszczone na wystawie w zrekonstruowanym Mitreum Londyńskim.
3-akrowa działka, na której powstanie siedziba Bloomberga, okazała się największym skupiskiem znalezisk archeologicznych w Londynie.
(ew/PAP/IAR)