Osoba niedosłysząca spotyka się z szeregiem utrudnień w życiu codziennym: w przypadku załatwiania spraw urzędowych, w pracy czy w kolejce do lekarza. - Taki ktoś musi cały czas dopowiadać sobie różne treści, obserwując co się dzieje dookoła i nie mogąc spuścić oka z sytuacji, w jakiej się znalazł - opowiada Małgorzata Jeruzalska, która cierpi na częściową głuchotę. Po wszczepieniu implantów jej życie bardzo się zmieniło.
Prof. Henryk Skarżyński jest autorem polskiej szkoły leczenia częściowej głuchoty, uznawanej na świecie za standard. - Leczenie tego typu przypadków to zachowanie słuchu w zakresie odbioru niskich tonów i uzupełnienie go słuchem elektrycznym. Było to dla nas lekarzy wielkie wyzwanie, bo musieliśmy połączyć sztuczny słuch z naturalnym - przyznaje laryngolog.
W programie mówiliśmy o metodach leczenia częściowej głuchoty, wyjaśniliśmy dlaczego opinia międzynarodowa sceptycznie reagowała na polskie osiągnięcia w tej dziedzinie i czy wczesna diagnoza ubytków słuchu daje szanse na skuteczne leczenie.
***
Tytuł audycji: Eureka
Prowadzi: Artur Wolski
Goście: prof. Henryk Skarżyński (laryngolog, dyrektor Światowego Centrum Słuchu oraz Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu), Małgorzata Jaruzalska (pacjentka z częściową głuchotą, u której przeprowadzono dwie operacje obustronnego wszczepienia implantów ślimakowych, pedagog w Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchu), prof. Jan Walewski (dyrektor Centrum Onkologii Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie)
Data emisji: 13.06.2016
Godzina emisji: 20.00
sm/tj