Opis zwierzęcia, które prawdopodobnie było praprzodkiem człowieka - to według tygodnika Science najważniejsze naukowe odkrycie roku. Prestiżowe pismo opublikowało pierwszą dziesiątkę badań, które okazały się przełomowe.
Wiele uwagi poświęcono też wynikom uzyskanym w materiałoznwstwie – jednej z najprężniej rozwijających się dziedzin nauki. Zdaniem redkatorów czasopisma „Science” to tam właśnie w tym roku działo się najwięcej!
Co ciekawe, w Roku Astronomii na uznanie redaktorów Scice zasłużyło tylko jedno wydarzenie związane z kosmosem. W pierwszej dziesiątce nie pojawiła się także szczepionka na świńską grypę.
1. Na pierwszym miejscu, zdaniem redaktorów Science, powinno znaleźć się zrekonstruowanie i opisanie po 17 prac człekokształtnego zwierzęcia Ardipithecus ramidus, pieszczotliwie nazwanego przez badaczy „Ardi”
Ardi, a dokładniej zrekonstruowana samica opisanego gatunku, żyła w Afryce ponad cztery miliony lat temu i miała cechy wspólne dla dzisiejszych ludzi i szympansów, m.in. dobrze rozwinięty, chwytny duży palec u nogi. Mieszkała na drzewach, a jednocześnie umiała chodzić w postawie wyprostowanej. Być może na tak wysoką lokate tego odkrycia wpłynął fakt, że mamy własnie Rok Darwina, „Ardi” została także wyjątkowo nagłośniona medialnie.
2. Drugie miejsce to, zdaniem autorów Science, identyfikacja nieznanych dotąd pulsarów, dokonana przez należący do NASA Teleskop Kosmiczny Fermi. Odkrycie to rzuciło nieco światła na ich unikatowe emisje promieniowana gamma
3. Rapamycyna: Naukowcy odkryli, że rapamycyna wydłuża życie myszy. To wspaniałe odkrycie, zważywszy na to, że to pierwsze wyniki tego typu uzyskane u ssaków.
4. Grafen: Materiałoznawcy odkryli niezwykłe właściwości grafenu – węgla owysokim współczynniku przewodnictwa. To grafen może stać się bazą dla technologii przyszłości
5. Receptory ABA: Odnalezienie tych receptorów pomogło badaczom wyjasnić, w jaki sposób niektóre rosliny radzą sobie z okresami suszy. W praktyce umożliwi to stworzenie nawozów, które pomogą wyhodować zbiory w niesprzyjających warunkach.
6. Amerykańskie Laboratorium SLAC zaprezentowało pierwszy na świecie laser pracujący przy pomocy promieni Roentgena. Potrafi on nie tylko wychwytywać reakcje chemiczne w ich trakcie, ale wpływać na strukturę chemiczną ich wyników.
7. Powrót terapii genowej: za jej pomocą europejscy i amerykańscy badacze dokonali przełomu w leczeniu chorób mózgu, wrodzonej ślepoty i schorzeń układu odpornościowego.
8. Monopole magnetyczne: Fizycy pracujący z nietypowymi kryształami różnych materiałów zdołali przewidzieć zachowanie monopoli magnetycznych, hipotetycznych cząstek, które wprowadzono do nauki w 1931 roku.
9. LCROSS znajduje wodę na Księżycu: W październku wysłana przez NASA sonda uderzyła pociskiem w powierzchnie Księżyca, dowodząc, że znajduje się tam woda
10. Naprawa Teleskopu Hubble’a: W maju astronauci dokonali bezprecendesowej naprawy zasłużonego Teleskopu Hubble’a. Dzieki niej teleskop posłuży naukowcom przez kilka kolejnych lat
Autorzy czasopisma „Science” spróbowali także przewidzieć, w jakich dziedzinach nauka będzie rozwijała się najszybciej w 2010 roku. Na „gorące tematy” typują oni metabolizm komórek rakowych, Spektromentr AlfaMagnetyczny, użycie komórek macierzystych w leczeniu chorób neuropsychiatruycznych oraz rozwój załogowych lotów kosmicznych.
(ew/eurekalert/iar)