Nauka

Wspólny przodek Pigmejów

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2009 12:30
Zamieszkujący Afrykę Środkową Pigmeje mają wspólnego przodka.

Pigmeje zamieszkują dżungle Afryki Środkowej. Charakteryzuje ich bardzo niski wzrost, mierzą bowiem średnio ok. 140-150 cm.  Ci niewielcy ludzie żyją tak, jak nasi przodkowie: trudnią się myślistwem i zbieractwem, prowadząc na ogół koczowniczy tryb życia. Ich populacja liczy zaledwie ok. 100 tys. osób. Pigmeje dzielą się na kilka grup, m.in. Mbuti (żyjący w Lesie Równikowym Ituri), Twa Binga (żyjący w Republice Środkowoafrykańskiej) oraz Baka (Gabon i Kamerun). Mały wzrost tego nielicznego ludku wziął się najprawdopodobniej z chronicznego niedoboru witaminy D w lesie deszczowym, a tym samym – z niemożności prawidłowego rozwoju i wzrostu ich kości, który przez wieki ustalił się jako charakterystyczna dla nich cecha antropologiczna i genetyczna.


Mimo tego, że fascynują od lat, ich pochodzenie pozostawało dotąd niewyjaśnione, ponieważ stosowane powszechnie starsze metody naukowe zupełnie w przypadku niewielkiego ludku się nie sprawdzały. Lingwiści nie mogli dociec ich pochodzenia, ponieważ poszczególne grupy Pigmejów nie posługują się wspólnym językiem, etnografowie ponosili porażkę, bo mali mieszkańcy Afryki nie mają w swojej tradycji mitu o jednym przodku. Członkowie jednej grupy Pigmejów nie wiedzą również o istnieniu innych i nie mają żadnej świadomości wspólnej historii.

„Current Biology” publikuje wyniki najnowszych badań Francuzów. Powiązania pomiędzy aktualnymi populacjami Pigmejów badało bowiem ostatnimi czasy aż osiem francuskich placówek naukowych. Naukowcy posłużyli się najbardziej skuteczną metodą, jaką obesnie znamy: badaniami genetycznymi. Ułożyli oni model pokrewieństwa pomiędzy 604 Pigmejami z Kamerunu, Gabonu i Kongo (szczepy Baka, Koya, Bongo, Bezan, Kola).

- „Dzięki specjalnemu komputerowemu programowi, opracowanemu przez zespół dra Arnaud Estoup z INRA (Institut National de la Recherche Agronomique) w Montpellier, mogliśmy sprawdzić miliony możliwości przebiegu dziejów tych szczepów i ich członków” - wyjaśnia Paul Verdu z paryskiego Muzeum Człowieka. Scenariusz, jaki wydaje się najbardziej prawdopodobny, jest taki, że jeden wspólny przodek Pigmejów żył 54 tysiące lat temu – tak dawno, że nie zachowało się o nim żadne wspomnienie. Podział Pigmejów na odrębne szczepy rozpoczął się dopiero przed około 2800 lat. Już wcześniej informowało o tym czasopismo „Nature”, wiążąc rozpad jednolitej grupy Pigmejów na szereg mniejszych z faktem pojawienia się w tych rejonach ludów rolniczych.  Ludy Bantu, które zaczęły trudnić się rolnictwem na wielkich obszarach Afryki subsaharyjskiej, wpływając na zakłócenie dotychczasowej równowagi ekologicznej tego rejonu, a Pigmeje zostali zmuszeni do ograniczenia obszaru swojego występowania do kurczących się obszarów leśnych. I tak powstały odrębne grupy, które wkrótce straciły kontakt ze sobą nawzajem.

(fw)

Czytaj także

Mama Oetziego nie ma krewnych

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2008 14:45
Znamy wyniki analizy genów "człowieka z lodu".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Genetyczna mapa Afryki

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2009 11:10
Powstała kolejna mapa Afryki, tym razem jednak… genetyczna.
rozwiń zwiń