Nauka

Instytut Żywności i Żywienia: opinie o szkodliwości mleka są szkodliwe

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2016 13:06
Nie ma żadnych wiarygodnych dowodów naukowych pochodzących z badań epidemiologicznych, że zalecane spożycie produktów mlecznych może mieć negatywne konsekwencje zdrowotne - podkreśla Instytut Żywności i Żywienia.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: freeimages.com

Jak zaznacza IŻŻ, mleko i produkty mleczne zawierają wiele cennych dla zdrowia składników odżywczych, są najlepszym źródłem dobrze przyswajalnego wapnia. Bez udziału tych produktów w codziennej diecie pokrycie zapotrzebowania na wapń jest bardzo trudne.

Czytaj więcej:
nauka 1200 free
Nauka w portalu PolskieRadio.pl

Przykładowo aby dostarczyć naszemu organizmowi tyle wapnia, ile jest w jednej szklance mleka trzeba zjeść dwa bochenki chleba, 400 g fasolki szparagowej, 200 g tofu, 4 kg szynki, ponad 0,5 kg dorsza wędzonego, 2,5 kg kaszy gryczanej gotowanej.  

W Polsce co drugie dziecko w wieku czterech lat nie realizuje normy na wapń, a wśród uczniów od 80 do 90 proc. ma niedobory tego pierwiastka w diecie. Wśród dorosłych osób niedobory wapnia w diecie wykazuje w Polsce od 20 do 55 proc. osób.

Wyniki licznych badań wskazują, że niedobór wapnia w diecie zwiększa ryzyko wielu chorób dietozależnych takich jak osteoporoza, nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca typu II.

W trosce o zdrowie Polaków w 2013 roku zespół ekspertów z towarzystw i instytutów naukowych zajmujących się żywieniem opublikował stanowisko dotyczące roli produktów mlecznych w zapobieganiu niedoborom wapnia, z którego wynika, że dzieci i młodzież powinny spożywać codziennie trzy-cztery porcje mleka i produktów mlecznych, a osoby dorosłe minimum dwie porcje.

IŻŻ, kk

Zobacz więcej na temat: żywność nabiał NAUKA
Czytaj także

Polacy wyizolowali z jabłek szczep drożdży. Wykorzystali go do produkcji piwa

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2016 17:25
Młodzi naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach w ramach swojego projektu BioWar pobierali wymaz z owoców - np. jabłek i mango - z którego w laboratorium namnażali i izolowali drożdże, które poradziłyby sobie w stosunkowo wysokim stężeniu alkoholu.
rozwiń zwiń