Nauka

Naukowcy: tłuste jedzenie negatywnie wpływa na rozwój mózgu

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2016 11:08
Spożywanie przez dzieci dużych ilości tłustych produktów, m.in. typu fast food, może poważnie zaburzyć rozwój kory przedczołowej - dowodzą szwajcarscy naukowcy.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

Czytaj więcej:
nauka 1200 free
Nauka w portalu PolskieRadio.pl

Kora przedczołowa jest obszarem mózgu rozwijającym się wolniej niż inne struktury. Jest szczególnie podatna na negatywny wpływ tłuszczów z pożywienia oraz ekspozycji na stres w okresie od późnego dzieciństwa do wczesnego wieku dorosłego.

Zaburzenie rozwoju kory przedczołowej może doprowadzić do późniejszych problemów z uczeniem się i zapamiętywaniem, oraz zaburzeń osobowości czy problemów z kontrolowaniem zachowania.

Szwajcarscy naukowcy przeprowadzili badanie na myszach. Karmili je pożywieniem zawierającym bardzo dużo tłuszczów nasyconych.

Już po czterech tygodniach u młodych osobników zaobserwowano pierwsze oznaki osłabienia funkcji poznawczych. U dorosłych myszy nie zaobserwowano podobnych objawów, u nich tłusta dieta doprowadziła do zaburzeń metabolicznych i otyłości.

Naukowcy podkreślają, że śmieciowe jedzenie może spowodować szkody u dzieci, które jedzą je często i dużo. W eksperymencie z myszami ponad 60 proc. kalorii spożywanych przez gryzonie pochodziło z tłuszczów.

PAP Nauka w Polsce, kk

Zobacz więcej na temat: NAUKA zdrowie dieta medycyna
Czytaj także

Gdy zamiast leczyć szkodzą. Jak dobrze używać antybiotyków?

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2016 21:24
- Antybiotyki są nadużywane w pediatrii, bo większość infekcji w wieku przedszkolnym jest wirusowych i samoleczących. Niepokój matek, lekarzy i chęć szybkiego rozwiązania problemu skłania do podawania tego właśnie leku - mówi dr hab. n.med. Piotr Albrecht.
rozwiń zwiń