Nauka

Gleba rozwesela

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2007 10:04
Naukowcy odkryli, że na zły humor skutecznie pomaga... grzebanie w ziemi.

Chcesz poprawić sobie humor? Pogrzeb trochę w ziemi. Myszy laboratoryjne, mające styczność z powszechnie występującymi w glebie, niegroźnymi dla zdrowia bakteriami Mycobacterium vaccae, zachowują się tak, jak po podaniu leków antydepresyjnych.

Dokładne badania pokazały, że kontakt z bakteriami glebowymi pobudza neurony mózgowe myszy do wydzielania serotoniny. Niski poziom serotoniny jest uznawany za jedną z głównych przyczyn depresji u ludzi – stąd też pobudzenie wydzielania serotoniny poprawiło myszom nastrój.

Odkrycie to samo w sobie nie byłoby tak interesujące, gdyby nie fakt, że po kontakcie z bakteriami znaczną poprawę samopoczucia wykazali także pacjenci w zaawansowanym stadium raka.

Wprawdzie dokładny mechanizm oddziaływania bakterii na układ nerwowy nie jest jeszcze poznany, ale dalsze badania powinny pomóc w identyfikacji związków chemicznych, wydzielanych przez Mycobacterium vaccae. Być może w całkiem niedalekiej przyszłości, podobne związki uda się zsyntetyzować i wprowadzić do terapii jako leki antydepresyjne. Póki co zaś, nie pozostaje nam nic innego, jak zwalczać chandrę, grzebiąc w ziemi.

Jakub Urbański

Na podstawie: Science Daily


Zobacz więcej na temat: depresja
Czytaj także

Znamy genom myszy

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2009 12:07
DNA zwierząt jest dla nas coraz mniej tajemnicze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wyniki badań zależą od mysiej klatki

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2010 12:00
Wszystkie badania na myszach do poprawki? Naukowcy nie przewidzieli, że znaczącym czynnikiem może być… rodzaj klatki, w jakiej trzymane są gryzonie.
rozwiń zwiń