Jeden z izraelskich archeologów ogłosił wczoraj, że odnalazł grób króla Heroda, władcy znanego z Biblii. Herod zarządzał Judeą od około 37 r. p.n.e. do 4 r.p.n.e., kiedy rejon ten znajdował się pod dominacją Rzymian. Najsłynniejszą decyzją władającego z łaski Rzymu króla była opisana w Nowym Testamencie rzeź niewiniątek, ale Herod ma też na swoim koncie budowę twierdzy Masada i portu w Cezarei, otoczenie Jerozolimy murami obronnymi oraz powiększenie Drugiej Świątyni w Jerozolimie.
Profesor Ehud Netzer z Uniwersytetu Hebrajskiego, jeden z najlepszych znawców tematu, poszukiwał grobu władcy Judei od ponad 30 lat i teraz najprawdopodobniej nareszcie go odnalazł - w Herodium, na południe od Jerozolimy. Badacze od dawna podejrzewali, że Herod został pochowany własnie tam, na terenie kompleksu pałacowego, który nakazał wznieść na spłaszczonym wzgórzu na Pustyni Judejskiej. Żadnemu z naukowców, mimo wielu sezonów wykopaliskowych spędzonych w tym rejonie, nie udało się jednak znaleźć na to jakichkolwiek dowodów.
Netzer postanowił przebadać teren pomiędzy dwoma bocznymi pałacami i fortecą i, jak się okazało, była to słuszna decyzja. „Kiedy zorientowałem się, że grób rzeczywiście tam jest, byłem bardzo szczęśliwy” – zwierza się prof. Netzer, który badania na stanowisku w Herodium podjął już w 1972 roku. – „Każdego interesuje Ziemia Święta, a grób Heroda to przecież część jej historii”.
Józef Flawiusz, piszący po łacinie żydowski historyk z I w. n.e., relacjonując pogrzeb króla Judei, dał prof. Netzerowi bardzo ważną wskazówkę: w szczegółach opisał schody, jakie wiodły na szczyt wzgórza, gdzie spoczęły szczątki władcy. „Te monumentalne schody zostały zbudowane specjalnie na potrzeby pogrzebu” – objaśnia archeolog. I to one doprowadziły badacza do celu. Na szczycie badacze znaleźli pozostałości wapiennego sarkofagu, który mógł mieć pierwotnie około 2,5 m długości. Trumna była zdobiona różanym ornamentem, co tylko przekonało odkrywców o ważności pochowanej w niej kiedyś osoby.
Niestety, w sarkofagu nie zostały znalezione żadne kości. Prof. Netzer twierdzi, że najprawdopodobniej zostały one usunięte przez Żydów podczas anty-rzymskiego powstania, jakie wybuchło w Judei w latach 66-72 n.e.
Eugeniusz Wiśniewski