Nauka

GENETYKA: Torbacz rozszyfrowany

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2007 10:15
Naukowcy poznali materiał genetyczny oposa z Ameryki Płd. i laboratoriów świata

Malutki szary opos krótkoogonowy (Monodelphis domestica) jest pierwszym torbaczem o rozszyfrowanym genomie. Międzynarodowy zespół, kierowany przez naukowców z Uniwersytetu Harvarda i MIT, odczytał wszystkie „literki” DNA  tego zwierzęcia - czyli 3,4 mld par zasad nukleotydów z dwóch nici DNA, składające się na 18-20 tysięcy genów. Zdobyta wiedza może być bardzo przydatna w wielu dziedzinach. Pomoże przede wszystkim zrozumieć ścieżki ewolucji ssaków – w tym także człowieka,  a wyniki są bardzo ciekawe, pokazują bowiem, że największe różnice między gatunkami występują w niekodujących obszarach DNA zwanych „śmieciowymi”. Obszary te nie zawierają genów kodujących białka, lecz sprawują coś w rodzaju kontroli nad działaniem reszty genomu.
Opos krótkoogonowy jest zwierzęciem często używanym do testów laboratoryjnych w medycynie i poznanie jego materiału genetycznego również będzie bardzo pomocne w szukaniu nowych metod terapeutycznych.

 

Źródło: EurekAlert

Zobacz więcej na temat: białko DNA
Czytaj także

Dziś wszyscy jesteśmy Neandertalczykami

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2010 16:46
Od 1 do 4 procent genów Europejczyków pochodzi od Neandertalczyków. Wyniki analiz DNA naszych wymarłych krewnych zaskoczyły naukowców.
rozwiń zwiń