Nauka

Naukowcy: studenci w trakcie studiów przybierają prawie pięć kilogramów

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2016 09:42
Absolwenci studiów wyższych opuszczają mury uczelni nie tylko z upragnionym dyplomem, ale także z wagą wyższą średnio o 4,5 kilograma - stwierdzili badacze z University of Vermont.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Glowimages/East News

Kilka lat temu amerykańscy naukowcy zauważyli, że duża liczba nowych studentów (na uczelniach amerykańskich, kanadyjskich, nowozelandzkich i australijskich) w ciągu pierwszego roku studiów wyraźnie przybiera na wadze, ok. 5-7 kg. 

Czytaj więcej:
nauka 1200 free
Nauka w portalu PolskieRadio.pl

Według naukowców przyczyną takiego stanu rzeczy jest zwiększone spożycie alkoholu oraz bogatych w tłuszcze i węglowodany fast foodów przez nowych mieszkańców akademików. Zjawisko nazwano syndromem "Freshman 15".

- Potwierdziliśmy, że studenci przybierają na wadze, jednak nie tylko w ciągu pierwszego roku studiów, ale przez cały okres ich trwania - wskazała dr Lizzy Pope z Wydziału Żywienia i Żywności.

W badaniu wzięło udział 117 osób rozpoczynających studia w college'u. Na początku eksperymentu, po pierwszym i drugim semestrze oraz po czterech latach studiów oceniano ich masę i BMI.

Na początku średnia waga studentów wynosiła niecałe 67 kg. Pod koniec ostatniego roku wzrosła do ponad 71 kg. Rozpoczynając studia na nadwagę lub otyłość cierpiało 23 proc. studentów, a w momencie obrony pracy dyplomowej odsetek ten wynosił 41 proc.

Badanie wykazało, że w czasie pierwszego roku studiów młodzi ludzie zyskiwali zaledwie ok. 1/3 dodatkowych kilogramów (niecałe 1,5 kg). Pozostałe przybywały im w kolejnych latach, co przeczy syndromowi "Freshman 15".

PAP Nauka w Polsce, kk

Zobacz więcej na temat: NAUKA zdrowie dieta studia