Nauka

Chcesz być młody?

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2009 15:04
Jedz jagody!

Wszyscy chcielibyśmy dożyć sędziwego wieku w dobrym zdrowiu oraz w świetnej kondycji fizycznej i psychicznej. Jaki jest sekret bycia wiecznie młodym? Czyżby jagody?

Amerykańscy naukowcy z Bostonu wykazali, że niedawno odkryty związek chemiczny pterostilben, występujący głównie w jagodach i winogronach, opóźnia proces starzenia się organizmu.

W pierwszym etapie badań naukowcy przetestowali wpływ pterostilbenu na komórki w hodowli. Okazało się, że ma on bardzo pozytywne działanie. Chroni komórki przed szkodliwym działaniem reaktywnych form tlenu, które są jedną z głównych przyczyn starzenia się. W drugiej części badań związek ten przetestowano na zwierzętach laboratoryjnych. Jedną grupę starzejących się szczurów karmiono zwykłym pokarmem, zaś drugiej grupie podawano pokarm wzbogacony w pterostilben. Zaobserwowano, że u szczurów, które pozostawały na diecie bogatej w pterostilben znacząco poprawiły się zachowania poznawcze, a także ich zdolność zapamiętywania. Dodatkowo obserwowano zwiększony poziom tego związku w hipokampie, który uważany jest za najważniejszą strukturę mózgu odpowiedzialną za pamięć. Na podstawie tych obserwacji naukowcy wyciągnęli zaskakujący wniosek, że proces starzenia się u tych zwierząt został po części cofnięty. Badania te już po raz kolejny dowodzą, że istnieje związek pomiędzy dietą, a funkcjonowaniem mózgu w procesie starzenia. Krótko mówiąc ważne jest to, jak się odżywiamy.

Opóźnianie procesu starzenia nie jest jedyną zaletą pterosilbenu. Udowodniono także, że wykazuje on działanie przeciwnowotworowe. Podobny efekt w zwalczaniu nowotworów ma resveratol występujący obficie w winogronach. Posiada on także silne właściwości antyutleniające. O nadzwyczajnych właściwościach winogron, a co za tym idzie, także czerwonego wina wiadomo było już od dawna. Niestety, pterosilben nie jest obecny w winie, prawdopodobnie dlatego, że szybko rozkłada się pod wpływem wody i światła.

Oprócz pterostilbenu, w jagodach odkryto także kilka innych związków chemicznych, które mogą wykazywać podobne działanie. Ich wpływ na proces starzenia jest obecnie analizowany na komórkach hodowanych, a także na zwierzętach.

Dotychczas nikt nie zajmował się badaniem wpływu pterostilbenu na organizm ludzki, ale naukowcy twierdzą, że wyniki badań na zwierzętach można w dużym stopniu odnieść także i do człowieka. Niestety nie wiadomo jednak, w jakich ilościach związek ten wywołałby efekt cofnięcia się procesu starzenia u ludzi. Mimo tego nie zaszkodzi wzbogacić swoją dietę w potrawy bogate w jagody i winogrona.

Monika Klejman

Czytaj także

Alergia na orzeszki alergią na łubin?

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2009 11:18
Uwaga, alergicy!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Po pigułce jesteś brzydka

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2009 16:07
Hormonalna antykoncepcja zmieniła stosunki społeczne. Zmieniła także naszą atrakcyjność seksualną. Ale na gorsze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mango pogromcą raka piersi i jelita grubego

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2010 16:47
Związki zawarte w mango mogą hamować wzrost raka piersi i raka okrężnicy - wynika z badań amerykańskich naukowców.
rozwiń zwiń