Wśród Europejek z pokolenia lat 70. XX wieku w krajach północnej Europy 15 proc. jest bezdzietnych, w Zachodniej Europie - 18 proc. Podobnie wysoka bezdzietność w Europie była w poprzednim stuleciu, kiedy potomstwa nie doczekała się prawie co czwarta kobieta urodzona na początku pierwszej dekady XX wieku.
Spośród tych kobiet, które urodziły się w 1968 roku najczęściej nie mają dzieci Niemki - prawie 23 proc. z nich nie doczekała się potomstwa. Na drugim miejscu są Szwajcarki (21 proc. jest bezdzietnych), a na trzecim Włoszki (20 proc.). Najmniej kobiet bezdzietnych jest w Rosji, Bułgarii oraz Czechach - zaledwie 8 proc.
Autorzy raportu podkreślają, że tylko nieliczne kobiety z wyboru nie mają dzieci. Najczęściej odkładają macierzyństwo, a potem mają kłopoty z płodnością. Dzietność zmniejsza również brak poczucia bezpieczeństwa w zatrudnieniu, niekorzystna polityka prorodzinna oraz fakt, że opieką nad dzieckiem w związku obciążona jest głównie kobieta.
W Polsce - zgodnie z danymi Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie - wśród kobiet urodzonych w 1965 roku jest 15,5 proc. bezdzietnych. To dwukrotnie więcej niż w pokoleniu Polek, które przyszły na świat po II wojnie światowej. Z tego okresu bezdzietnych pozostało zaledwie ok. 8 proc. kobiet.
PAP Nauka w Polsce, kk