Nauka

Susły spokojnie idą spać

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2007 23:41
Przynajmniej część susłow perełkowanych jest w Polsce bezpieczna

 

Już znikają z naszych oczu susły perełkowane na lotnisku w Świdniku. Na trawiastym, starannie strzyżonym terenie żyje największa w Polsce populacja tych sympatycznych zwierzątek, licząca ok. 11 tysięcy osobników i nie przeszkadzają im zupełnie głośne silniki samolotów. A znikają, bo po prostu idą już spać do głębokich nor, by ponownie pojawić się na powierzchni w kwietniu. Susły mogą zasnąć spokojnie, ponieważ chmury gromadzące się nad nimi zostały rozproszone i zwierzęta nie znikną naprawdę. Na terenie ich kolonii miało powstać znacznie większe lotnisko do obsługi ruchu pasażerskiego, ale – co niezwykłe w naszej rzeczywistości – zainteresowane budową strony, nie rezygnując z pomysłu, znalazły inne rozwiązanie. Zdecydowano się wykupić dodatkowo ponad 130 ha z większego kompleksu leśnego, leżącego w pobliżu i przesunąć pas startowy. Także w tym wypadku wybrano wariant w miarę możliwości oszczędzający przyrodę.
Susły perełkowane są wpisane do Polskiej Czerwonej Księgi gatunków ginących, są też chronione w ramach sieci Natura 2000. Jako zwierzęta stepowe wybierają do życia użytkowane pastwiska i łąki, czyli tereny, gdzie niska trawa umożliwia im łatwe i szybkie dostrzeżenie drapieżników. W utrzymywaniu takich terenów we właściwym stanie uczestniczy m.in. finansowo fundacja Ekofundusz i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie. Susły o charakterystycznym biało nakrapianym futerku występują niemal wyłącznie na Lubelszczyźnie, a także w obrębie Zespołu Zamojskich Parków Krajobrazowych.

Zobacz więcej na temat: ekologia POLSKA Lublin
Czytaj także

Kosmiczna elektrownia w domu: Bloom Box

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2010 11:43
Będzie energetyczny przełom - miniaturowa elektrownia może zasilać domy i firmy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Spalarnia odpadów w Olsztynie

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2010 06:23
Ma kosztować ponad 500 milionów złotych. Są już na ten cel zarezerwowane unijne pieniądze - ponad 300 milionów złotych. Projekt systemu zagospodarowania odpadów komunalnych w Olsztynie, bo tak oficjalnie nazywa się przedsięwzięcie dotyczące spalarni odpadów, od roku figuruje na liście tzw. kluczowych projektów unijnych.
rozwiń zwiń