Nauka

Wciąż nowe mogiły

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2009 11:36
We Francji rozpoczęła się ekshumacja zwłok kilkuset żołnierzy poległych w I wojnie światowej.

We Francji, nad granicą z Belgią, rozpoczęła się ekshumacja zwłok kilkuset żołnierzy poległych w I Wojnie Światowej. Duża ekipa specjalistów medycyny sądowej z Francji, Wielkiej Brytanii i Australii zamierza zidentyfikować poległych na podstawie próbek DNA.

Pobojowiska Francji i Belgii nadal co roku wydają żniwo poległych z I Wojny Światowej. 2 lata temu w Belgii, przy budowie drogi odkryto okop, a w nim zwłoki 2 Brytyjczyków i Niemca. Kilka lat wcześniej pod Arras we Francji natrafiono na zbiorową mogiłę 20 żołnierzy. W tym przypadku jest to jednak znalezisko na niespotykaną skalę. Na masowe mogiły brytyjskich i australijskich żołnierzy natrafiono zeszłego lata. 400 aliantów zostało pochowanych przez Niemców w 5 masowych grobach po bitwie pod wioską Fromelles, 15 kilometrów od Lille. 19 lipca 1916 roku w ciągu kilkunastu godzin padło tu 5 i pół tysiąca Australijczyków i półtora tysiąca Brytyjczyków. Ich atak miał odciążyć wojska walczące w ofensywie nad Sommą i nie przyniósł zdobyczy choćby metra terenu.

W brytyjskich annałach I Wojny jest to bitwa zapomniana, ale dla Australijczyków była nie tylko pierwszym starciem na froncie zachodnim, ale też najbardziej krwawym w historii całej wojny.

Wśród odpierających atak Niemców był 27-letni kapral Adolf Hitler.

G. Drymer, Londyn (IAR)

Czytaj także

DNA manuskryptu

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2009 12:59
Testy DNA mogą pomóc w odkryciu sekretów średniowiecznych manuskryptów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dziś wszyscy jesteśmy Neandertalczykami

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2010 16:46
Od 1 do 4 procent genów Europejczyków pochodzi od Neandertalczyków. Wyniki analiz DNA naszych wymarłych krewnych zaskoczyły naukowców.
rozwiń zwiń