Nauka

ZOOLOGIA: Mit kameleona

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2008 11:17
Kameleony nie zmieniają barw po to, by wtopić się w środowisko.

Kameleony nie zmieniają koloru po to, aby się ukryć. Naukowcy wykazali, że te zwierzęta robią to, aby komunikować się z innymi kameleonami. Inne możliwości, jakie daje im naturalne przebranie, są tylko wtórnym jego wykorzystaniem.

Sztandarowa umiejętność kameleonów ma na celu przede wszystkim przywoływanie lub odstraszanie partnerów – piszą badacze na łamach Public Library of Science. Jeden z autorów publikacji w PloS, dr Devi Stuart-Fox z Uniwersytetu w Melbourne, powiedział BBC: - Nasze badanie pokazuje, że kameleony wyewoluowały w kierunku dającym możliwość zmieniania kolorów po to, by dawać sygnały swoim ziomkom, odstraszać rywali lub zapraszać partnera.

Uczeni aranżowali "pojedynki" kameleonów z 21 spokrewnionych między sobą gatunków. Samce zaczynały jarzyć się jaskrawymi kolorami, dopóki jeden z nich nie uznawał się za pokonanego. Kiedy tak się stało, przybierał ciemne barwy obronne, oznaczające poddanie się. Dodatkowymi wnioskami z badań australijskiego zespołu było to, że najbarwniejsze kameleony nie pochodzą z miejsc o najbardziej zróżnicowanym środowisku. Jeśli zatem to właśnie zdolność wtopienia się w otoczenie byłaby podstawowym powodem wytworzenia kameleonich barwnych umiejętności, zwierzęta pochodzące z najbardziej kolorowych środowisk posiadałyby największą skalę możliwości zmiany barw.

Czytaj także

Przybywa kozic

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2008 13:16
W tym roku naliczono ich o 241 sztuk więcej niż w zeszłym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Więcej nietoperzy

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2009 12:13
W beskidzkich jaskiniach przybyło nietoperzy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Skąd pochodzą małe psy?

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2010 10:36
Widząc jamnika, zastanawiamy się, czy na pewno pochodzi od wilka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wielorybie związki

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2010 11:00
Wieloryby nawiązują trwałe znajomości i są to związki niekoniecznie między osobnikami odmiennych płci. Do tak zaskakujących wniosków po wieloletnich badaniach doszli naukowcy z Kanady.
rozwiń zwiń