Nauka

EPIDEMIOLOGIA: Podstępni Hetyci

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2007 09:50
Niewykluczone, że już 3300 lat temu po raz pierwszy zastosowano broń biologiczną

Ciekawą hipotezę wysunął kanadyjski mikrobiolog Siro Trevisanto, zajmujący się studiowaniem starych tekstów. Otóż wysunął on hipotezę, że jako pierwsi broń biologiczną zastosowali Hetyci, 3300 lat temu. Mieli się oni posłużyć zwierzętami, od których człowiek za pośrednictwem kleszczy może zarazić się groźną chorobą bakteryjną – tularemią. Na tularemię, zwaną także gorączką króliczą, powodującą objawy zbliżone do dżumy, chorują gryzonie i wiele zwierząt domowych. Obecnie, w dobie antybiotyków, nie stanowi ona już wielkiego problemu chociaż wciąż lokalnie występuje, ale przed wiekami powodowała wyniszczające epidemie. Tak też było niegdyś na Bliskim Wschodzie i doświadczyli tego także bitni Hetyci, zajmujący obszar od dzisiejszej Turcji do północnej Syrii. Zdaniem naukowca, który wczytał się w starożytne przekazy, prawdopodobnie znaleźli oni powiązanie między nękającą ich tularemią a zwierzętami hodowlanymi i zaczęli „podrzucać” owce swoim wrogom, konkretnie ludowi Arzawan z zachodniej Anatolii. Ci chętnie zabierali błąkające się, pozornie zagubione owce, by wkrótce paść ofiarą choroby. Osłabieni – nie byli w stanie nikomu zagrozić.


Przedstawiona przez Trevisanto hipoteza, chociaż oczywiście jak wszystko co nowe, spotkała się z krytyką, została jednak uznana przez specjalistów za bardzo ciekawą i wartą dalszych badań.

 

 


Źródło: New Scientist 

Czytaj także

Wyprzedaż szczepionek na A/H1N1. Za dużo kupili

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2010 16:30
Francja, Niemcy i Holandia zaczęły odsprzedawać za granicę nadmiar szczepionek przeciwko grypie A/H1N1.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zapomniana choroba znów pojawiła się w Europie

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2010 17:08
Polio, nazywane też chorobą Heinego-Medina stanęło u wrót Rosji – alarmują tamtejsze media. W sąsiednim Tadżykistanie 300 osób już zachorowało, kilkanaście zmarło. Rosjanie boją się wybuchu epidemii groźnej choroby. Polio nie było w Rosji od 10 lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Żubrom w Bieszczadach grozi epidemia gruźlicy

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2010 13:50
Stado żubrów żyjące w dolinie Sanu w Bieszczadach jest zagrożone epidemią gruźlicy - poinformował rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, Edward Marszałek. Sześć żubrów z tego stada zostanie odstrzelonych.
rozwiń zwiń