Nauka

ARCHEOLOGIA: Pokazano królewskie oblicze

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2007 10:00
Każdy, kto odwiedzi Dolinę Królów w Luksorze, będzie mógł spojrzeć w ciemną twarz Tutanchamona.

Ciało faraona, zmarłego ponad 3 tysiące lat temu, zostało właśnie przeniesione z kamiennego sarkofagu, w którym do tej pory spoczywał, do nowej, specjalnie przystosowanej do tego celu zamkniętej skrzyni z przezroczystym wiekem. Panuje w niej ściśle określona temperatura – 25 st C i wilgotność – ok. 36%. Przenosiny nastąpiły w 85 lat po tym, kiedy grobowiec został odkryty. Zdaniem naukowców, szczątki Tutanchamona były w starym sarkofagu poważnie zagrożone z powodu niekorzystnych warunków zewnętrznych – przez komorę grobową przewijały się tysiące turystów, a parametry temperatury i wilgotności były niemożliwe do kontrolowania. Do dzisiaj nie wiadomo, co spowodowało śmierć 19-letniego władcy Egiptu w 1323 r pne. Prawdopodobnie zmarł na skutek zakażenia rany, ale niewykluczone też, że ktoś zadał mu zabójczy cios w głowę, co ujawniły swego czasu badania rentgenologiczne czaszki faraona.

Źródło: BBC  

 

 

 

 

Zobacz więcej na temat: archeologia BBC Egipt
Czytaj także

Spojrzeć Tutowi w DNA

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2010 03:38
O przyszłości współpracy archeologów i genetyków mówi Albert Zink, członek grupy naukowców, którzy jako pierwsi przebadali DNA Tutenchamona.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odkryli grobowce

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2010 10:17
Archeolodzy odkopali egipskie grobowce sprzed 4 tysięcy lat. I to tuż koło Kairu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Praprzodek człowieka, odkryty w jaskini w Afryce

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2010 21:07
Naukowcy odkryli szczątki kolejnego, nieznanego praprzodka człowieka. Australopithecus sediba został znaleziony w jaskini, na terenie Republiki Południowej Afryki. Opis nowo odkrytego gaunku zamieszcza tygodnik "Science".
rozwiń zwiń