Nauka

Odkrywanie białych plam

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2007 10:58
W morskich głębinach jest jeszcze mnóstwo do odkrycia

Przez dwa lat nurkowie penetrowali wody między smaganymi wiatrem wyspami Attu i Amila w Archipelagu Aleutów, w pobliżu Alaski. Wysiłek opłacił się, bo pod powierzchnią oceanu znaleziono gatunki nieznane nauce. Są wśród nich na przykład dwa ukwiały, które badacze nazwali „spacerującymi” lub „pływającymi”, bo zamiast siedzieć na dnie, jak na przyzwoitego ukwiała przystało, przemieszczają się w poszukiwaniu pokarmu.

Nowymi dla nauki są też ponad 3-metrowej długości glony, brunatnice, rosnące w pobliżu podwodnych kominów termalnych. Nazwano je Aureophycus aleuticus. Prowadzący badania eksperci z University of Alaska w Fairbanks są przekonani, że w tych mało poznanych wodach kryje się jeszcze mnóstwo nieopisanych roślin i zwierząt. Wystarczy tylko starannie ich poszukać. Oczywiście podczas wszystkich tych prac, prowadzonych z bazowego statku R/V Norseman, pobrano mnóstwo próbek wody z różnych głębokości oraz wykonano liczne pomiary m.in. temperatury, zasolenia i zawartości związków chemicznych, w tym zanieczyszczeń. Opracowanie wszystkich wyników na pewno zabierze jeszcze sporo czasu.


Źródło: PhysOrg

Czytaj także

Tajemnica fal fenomenalnych

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2009 12:27
Naukowcy bliżej wyjaśnienia fenomenu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piękno podwodnego świata

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2009 11:00
Olbrzymie oceanarium w Okinawie w HD.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fascynujący świat ośmiornic

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2009 15:41
Zobacz, jak inteligentni mogą być mieszkańcy oceanów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wielorybie związki

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2010 11:00
Wieloryby nawiązują trwałe znajomości i są to związki niekoniecznie między osobnikami odmiennych płci. Do tak zaskakujących wniosków po wieloletnich badaniach doszli naukowcy z Kanady.
rozwiń zwiń