Nauka

Magnetyczne zabezpieczenia leków

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2008 12:03
Do walki z podrobionymi lekami przystąpili chemicy i inżynierowie.

W niektórych krajach poważnym problemem jest podrabianie leków. Z procederem tym walczą zarówno lekarze, jak i farmaceuci. Okazuje się jednak, że każde nowe zabezpieczenie w postaci nowego skomplikowanego znaku graficznego czy algorytmu kodowania kodem kreskowym jest bardzo szybko kopiowane przez oszustów. Do walki z tym procederem stanęli chemicy i inżynierowie.

Firmy typu spin-off  zajmują się komercjalizacją odkryć naukowych – jedna z nich, singapurska Singular ID, przedstawiła ostatnio nową ideę zabezpieczania leków. Nowa sposobem ochrony rynku przed fałszywymi specyfikami medycznymi ma być cienka ceramiczna folia „ozdobiona” magnetycznymi nanocząstkami – doniosło ostatnio pismo Chemistry World. Opracowany przez naukowców sposób jest tańszy niż stosowane do tej pory w przypadku niektórych szczególnie drogich leków mikrochipy i hologramy (cena nowego zabezpieczenia jest około 10 razy mniejsza niż wyżej wymienionych metod). Sama idea koncepcyjnie przypomina magnetyczne  zabezpieczenia np. kart do bankomatów.

Nowe zabezpieczenie leków przed dublowaniem polega na umieszczeniu na nich kawałka porowatej ceramicznej folii, do której zostały uprzednio wprowadzone magnetyczne nanocząstki o średnicy około 200 nanometrów. W procesie technologicznym możliwe jest modyfikowanie wielkości i ilości porów w materiale, co wiąże się ze zmianą własności magnetycznych całego znaku. W ten sposób możliwe jest stworzenie oryginalnych i niepowtarzalnych znaków nie tylko dla poszczególnych marek, ale także dla pojedynczych serii czy konkretnych egzemplarzy farmaceutyków. Wszystkie te „magnetyczne klucze” mogą być przechowywane w bazach danych firm farmaceutycznych i na tej podstawie lekarze i pracownicy aptek mogliby weryfikować autentyczność produktów. W porównaniu do dotychczasowych optycznych metod odczytu znaków zabezpieczających tutaj odczyt byłby o wiele szybszy, prostszy bezpieczniejszy i tańszy.

Z oczywistych przyczyn pracownicy Singular ID nie podali dokładnych szczegółów technologicznych. Wydaje się jednak, że opracowana przez nich metoda zminimalizuje ilość fałszywych leków dostępnych na rynku – jak na razie szacuje się, że 10% wszystkich specyfików jest podrobiona. Pozostaje mieć nadzieję, że wkrótce się to zmieni.

Marcin Perzanowski

Zobacz więcej na temat: bankomaty firma medycyna
Czytaj także

Nanoświat w służbie medycyny

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2008 10:37
Nanotechnologia może pomóc nie tylko w zabezpieczaniu medykamentów, ale także w medycynie jako takiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jeszcze dokładniejszy MRI

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2009 10:35
Nowy spektrometr pozwala zajrzeć jeszcze głębiej w strukturę materii
rozwiń zwiń