Naukowcy z uniwersytetów w Padwie i Trydencie zademostrowali niezwykłe umiejętności kurczaków – ptaszki te potrafią dodawać i odejmować obiekty, dysponują też niezłą pamięcią.
Lucia Regolin, wykładowca Uniwersytetu w Padwie, zajmująca się studiowaniem zachowań zwierząt i autorka badań nad kurczętami, stwierdziła, że zwierzęta te mogą posługiwać się podstawową arytmetyką, aby odgadnąć, za którą zasłoną znajduje się większa liczba obiektów. Ustalenia Regolin i jej kolegów opublikowano właśnie w Proceedings of the Royal Society B.
Kurczęta zawsze próbują pozostawać w pobliżu obiektów, które znają. Najbardziej jaskrawym przykładem jest to, że zawsze podążają za kurą, ich matką. “Stwierdziliśmy też, że mają tendencję do podchodzenia do grup przedmiotów, w których znajdują się te znane im rzeczy” – wyjaśnia Regolin. Badacze wykorzystali ten fakt, zaznajamiając młode kurki z plastikowymi czerwonymi „jajkami” z popularnego czekoladowego przysmaku z zabawką w środku. To za nimi podążały kurczaki w badaniach Włochów. "Użyliśmy tych małych pudełeczek, zawieszając je na żyłce wędkarskiej” – opowiada Regolin. - "Sprawialiśmy, że obiekty te znikały, chowając je za specjalnymi zasłonami”.
W każdym z testów kurczak obserwował, jak za dwoma zasłonami powoli znikają czerwone jajka. Trzy za jedną i dwa za drugą. Następnie kurczak był uwalniany z boksiku obserwacyjnego, aby mógł wybrać jedną z zasłon i sprawdzić, co za nią się kryje. „Kurczęta zawsze na początku podchodziły do tej zasłony, za którą było więcej jajek. Robiły to mimo tego, że w danej chwili nie widziały ilości jajek, lecz polegały wyłącznie na swojej pamięci i zdolności liczenia” – opowiada Regolin.
W kolejnych doświadczeniach naukowcy, po schowaniu na oczach kurczaka trzech i dwóch jajek za zasłonami, dokonywali dalszych działań „matematycznych”, przenosząc np. jedno jajko zza jednej zasłony za drugą. Jak się okazało, nie było to problemem dla ptaszków, które nadal nadążały za działaniami ludzi i wciąż decydowały się na tą zasłonę, za którą aktualnie znajdowało się więcej jajek.
Do tej pory udowodniono, że liczyć potrafią małpy, nie tylko naczelne. Proste dodawanie nie przekracza również możliwości psa. Po raz pierwszy istnienie zdolności arytmetycznych udało się udowodnić u ptaków i to młodych, nie poddanych żadnemu wcześniejszemu treningowi.
(ew)