Nauka

Chemikami Polska stoi

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2008 20:50
Sukces modych chemików na Międzynarodowej Olimpiadzie Chemicznej.
Audio

Podczas 40. Międzynarodowej Olimpiady Chemicznej w Budapeszcie Polacy zdobyli 2 złote i 2 brązowe medale.

Złoto zdobyli Oskar Sala i Tomasz Biczel, zaś brąz - Łukasz Krawiec i Jakub Mróz. Mentorami polskiej drużyny byli dr hab. Marek Orlik i dr hab. Janusz Stępiński z Uniwersytetu Warszawskiego. Polacy rozwiązali 9 zadań teoretycznych i jedno praktyczne - syntezę glukozy, cukru prostego, występującego m.in. w miodzie.

Już złoto i brąz na takiej imprezie to wielki sukces, a w tym roku jest on tym większy, że do polskich rąk trafił jeszcze inny medal. - W ekipie szwedzkiej była Polka, Daria Struska, która urodziła się w Polsce i często z nami przebywała. Czuła się bardziej Polką niż Szwedką - mówi wyróżniony Oskar Sala, uczeń mgr Zofii Kłys z Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 Liceum Ogólnokształcącego Mistrzostwa Sportowego w Oświęcimiu.

Do Olimpiady na Węgrzech zgłosiło się 71 państw, a udział wzięły 63 czteroosobowe drużyny oraz jedna dwuosobowa. Łącznie 256 zawodnikami opiekowało się 131 mentorów. Polacy od lat stanowią olimpijską czołówkę, tuż za Chińczykami i Rosjanami - mamy zdolną młodzież i, mimo różnych kłopotów z polską edukacją, na ogół mieścimy się w pierwszej dziesiątce. - Akurat w takiej dziedzinie jak chemia nie wystarczą tylko same zdolności, ale jeszcze jest praca - twierdzi dr hab. Janusz Stępiński z Uniwersytetu Warszawskiego, opiekun polskiej ekipy. Właśnie dlatego, chociaż nasze szkoły nie należą do najnowocześniejszych, Polacy mogą się poszczycić znakomitymi olimpijskimi osiągnięciami.

Karolina Dziewulska

Więcej w materiale Doroty Truszczak, Z kraju i ze świata, PR 1:

Zobacz więcej na temat: POLSKA Budapeszt Węgry
Czytaj także

Meteoryt prawdę ci powie

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2008 06:47
Muzeum Historii Naturalnej w Londynie zakupiło rzadki rodzaj meteorytu, który może dać nam wskazówki co do początków Układu Słonecznego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odtrutka na rycynę

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2009 11:00
Brytyjscy naukowcy wynaleźli antidotum na rycynę - jedną z najgroźniejszych trucizn świata.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nieznane dzieła Jacka Malczewskiego

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2009 06:18
Muzeum Narodowe prezentuje ponad 300 prac artysty, wiele dotychczas nie wystawianych.
rozwiń zwiń