Nauka

Człowiek i nauka: Tajemnice ludzkiego mózgu

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2009 06:30
Zaprasza Dorota Truszczak.
Audio

Mózg jest najbardziej skomplikowanym elementem człowieka. Nie jest do końca poznany i nie wiadomo, czy kiedykolwiek będzie to możliwe.

Niektórzy naukowcy zapowiadają, że w ciągu 10 lat zostaną zbadane procesy zachodzące w mózgu i będzie możliwe zbudowanie sztucznego mózgu. Jednak większość uczonych nie wierzy w te zapowiedzi. Nadal mózg porównywany jest do "czarnej skrzynki".

Mózgi kobiety i mężczyzny mają różną budowę. Inaczej także przetwarzają informacje. Pierwsze prace ilustrujące te różnice podjął Francis Gatton w 1882 roku w Londynie. Okazało się m.in., że mężczyźni są wrażliwi na ostre, świszczące dźwięki, świetnie pracują w stresie, a także mają dużą siłę chwytu. Zaś kobiety są wrażliwsze na ból. To jeden z historycznych przykładów badań nad mózgiem. W audycji o współczesnych osiągnięciach i wyzwaniach na przyszłość w poznawaniu najmniej rozpoznanego organu naszego ciała w przeddzień rozpoczęcia IX Konferencji Polskiego Towarzystwa Badań Układu Nerwowego, z udziałem specjalistów z kilkudziesięciu krajów.

O tajemnicach mózgu mówili w studiu Jedynki: profesorowie Andrzej Wróbel i Krzysztof Turlejski oraz dr Paweł Boguszewski z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN oraz doc. Tomasz Gabryelewicz z Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im. Mirosława Mossakowskiego PAN.

Czytaj także

Pozytywne skutki depresji

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2009 11:26
Negatywne myślenie sprawia, że człowiek jest mniej łatwowierny i lepiej zapamiętuje.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niezwykły mózg Michelle

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2009 14:56
Michelle Mack prowadzi w zasadzie normalne życie. Mimo, że ma tylko jedną półkule mózgową.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szczodrobliwość jest wrodzona

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2009 06:00
Hojność jest cechą wrodzoną – dowodzą naukowcy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Żeński hormon ma pomóc w leczeniu mózgu

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2010 11:33
Amerykańscy naukowcy chcą udowodnić, że żeński hormon stosowany w pigułkach antykoncepcyjnych może pomóc w leczeniu urazów mózgu
rozwiń zwiń
Czytaj także

Skan mózgu dowodem w sądzie? Na razie to ryzykowne

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2010 11:56
Obrazowanie mózgu mogą mieć zastosowanie jako wykrywacz kłamstw. Na razie jednak technika ma zbyt wiele wad, by móc stosować ją na sali sądowej – ostrzegają amerykańscy naukowcy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przepustowy mózg Einsteina

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2010 05:03
Zależność pomiędzy rozmiarem mózgu i inteligencją jest minimalna.
rozwiń zwiń