Nauka

Pióra jak kocie wąsy

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2010 14:40
Ptasie pióra pomagają poznawać otoczenie za pomocą dotyku.

Ptasie pióra mogą pełnić funkcję podobną, jak kocie wąsy - pomagają poznawać otoczenie za pomocą dotyku. O badaniach przeoczonej dotychczas, bardzo podstawowej funkcji ozdobnych ptasich piór informuje serwis BBC.

U wielu gatunków ptaków czubki głów i nasadę dziobów zdobią wydatne, często bardzo ozdobne wypustki z piór - w formie czubów, sterczące niby wąsy czy bródka. Nie są też rzadkością długie i strojne pióra w ogonie czy nawet skrzydłach. Do tej pory sądzono, że pełnią one ważną rolę w trakcie godów, sygnalizując potencjalnym partnerkom wielką witalność samców. Bywa też, że pióra mogą pełnić rolę kamuflażu albo odstraszać drapieżniki.

Obecnie naukowcy z Kanady ustalili kolejny, prozaiczny powód obecności wyrafinowanych ptasich ozdób - są one narzędziami zmysłu dotyku, pozwalając ptakowi badać złożone otoczenie.

Stwierdzono to w trakcie badań alk - ptaków morskich, których głowy zdobią sterczące, pojedyncze piórka lub całe ich pęki.

Okazało się, że pióra ułatwiają ptakom nawigację w środowisku ciemnym lub wyjątkowo zawiłym, pomagając uniknąć kolizji z gałęziami, krzewami albo skałami. "Szczególnie przydatne okazują się pióra wokół twarzowej części głowy - pomagają uniknąć uszkodzenia najważniejszych narządów: oczu, błony bębenkowej, dzioba i nozdrzy" - wyjaśniają autorzy odkrycia.

Ich zdaniem, można zaryzykować stwierdzenie, iż pierwotna funkcja sterczących piór była analogiczna do roli kocich wąsów. Dopiero później mogły one przejąć inne, poboczne funkcje związane z kamuflażem czy rozmnażaniem.

Zobacz więcej na temat: BBC Kanada
Czytaj także

Nasze bociany

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2009 12:12
Dlaczego boćki nie śpiewają i skąd wzięło się powiedzenie, że przynoszą dzieci? Poczytajcie, zanim przylecą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jaszczurki, które chodzą po wodzie

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2009 11:36
To najnowsze odkrycie brytyjskich zoologów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kto będzie przynosił dzieci? Coraz mniej bocianów

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2010 07:28
Ornitolodzy z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków szacują, że tej wiosny od 30 do 40 procent bocianich gniazd w woj. warmińsko-mazurskim pozostanie pustych. Być może niektóre z nich zostaną jeszcze zasiedlone, ale na pewno nie wszystkie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Drogi i zwierzęta

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2010 06:23
Kilkadziesiąt nowych budek zawisło w Puszczy Niepołomickiej. To miejsca schronienia dla puszczyka uralskiego i włochatki. Mają zrekompensować ptakom utratę miejsc łowieckich, które zajęła nowa autostrada. Ewa Szkurłat była świadkiem zawieszania nowych budek w Puszczy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Birdwatching - nowy rodzaj pasji

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2010 06:22
Jedni zbierają znaczki, a inni kolekcjonują zdjęcia zaobserwowanych ptaków. "Birdwatching" to coraz prężniej rozwijający się sposób spędzania wolnego czasu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kontrola bocianich gniazd

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2010 16:47
Ilość jaj świadczy o kondycji ptaków...
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wielorybie związki

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2010 11:00
Wieloryby nawiązują trwałe znajomości i są to związki niekoniecznie między osobnikami odmiennych płci. Do tak zaskakujących wniosków po wieloletnich badaniach doszli naukowcy z Kanady.
rozwiń zwiń