Nauka

Czarny wilk to wnuk psa

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2009 14:04
Naukowcy twierdzą, że wilki uzyskały czarną sierść, mieszając się na przestrzeni wieków z udomowionymi psami. Ciemne umaszczenie mogło być pomocne do zaadaptowania się do nowych warunków środowiskowych.

Nie zapominajmy, że jasne umaszczenie pojawia się najczęściej w  rejonach arktycznych, np. w tundrze. Zwierzę o ciemnej sierści byłoby tam widoczne z daleka. Dzisiejsze drapieżniki są na ogół szare – „poszarzały” na skutek ocieplania się pierwotnie arktycznego klimatu, jaki panował w Europie w czasie zlodowacenia. Natomiast wilki o czarnej sierści częste są dzisiaj na zalesionych obszarach Ameryki Północnej. Aby poznać przyczyny tej różnicy, badacze porównali geny szarych wilków europejskich i czarnych amerykańskich. Okazało się, że amerykańskie maja w sobie geny psów.

 - Zwykle uważamy, że psy wyewoluowały z wilków. Nasza praca pokazuje przykład czegoś zupełnie odwrotnego, czyli psów, które ponownie stały się wilkami – mówi Greg Barsh ze Uniwersytetu Stanforda w Kalifornii. Artykuł na temat wilków, którego Barsh jest współautorem, ukazał się w ostatnim „Science”.

- Udomowienie psów doprowadziło do wytworzenia się ciemnoumaszczonych zwierząt – mówi Marco Musiani, specjalista w sprawach wilków, pracujący na Uniwersytecie w Calgary (Kanada), drugi autor artykułu z „Science”. – To pokazuje, że ludzka działalność może przyczynić się do wytworzenia się genetycznej różnorodności u zwierząt. To ironia losu, że zmiana, którą wilki uzyskały dzieki człowiekowi, może dzisiaj okazać się korzystna w ich walce ze zmianami, jakie człowiek zaprowadza w ich środowisku – dodaje Musiani.

Obejrzyj czarnego wilka na filmie.

Naukowcy uważają, że czarne wilki pojawiły się w Ameryce około 10-15 tys. lat temu, kiedy szare wilki zmieszały się z psami, towarzyszącymi ludziom podczas zasiedlania kontynentu amerykańskiego. Tamte psy wyginęły, ale panuje powszechna zgopda, że ich geny przetrwały w dzisiejszych czarnych wilkach.

Naturalna selekcja doprowadziła do tego, że ciemna sierść stała się coraz częstsza w populacji amerykańskich wilków, ale dotąd naukowcy nie mogą powiedzieć z zupełną pewnością, dlaczego właściwie czarne umaszczenie jest tak korzystne w lesie. Być może pomaga lepiej „wtapiać się” w cieniste zagajniki? Z drugiej strony naukowcy nie są dzisiaj przekonani, czy umaszczenie „maskujące” rzeczywiście ułatwia prowadzenie polowania.

Filip Wyrozumski

Czytaj także

Psy Shar Pei – piękne, ale chore

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2008 05:21
Psy te cierpią na mucynozę skórną, rzadką chorobę genetyczną.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odtworzymy mamuta?

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2008 12:54
Badaczom udało się zsekwencjonować genom wymarłego gatunku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Znamy genom myszy

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2009 12:07
DNA zwierząt jest dla nas coraz mniej tajemnicze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Adopcja według wiewiórek

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2010 15:00
Wiewiórki potrafią się zaopiekować osieroconymi maluchami, jeżeli są z nimi spokrewnione – donoszą kanadyjscy naukowcy. Artykuł o wiewiórczej adopcji ukazał się na łamach "Nature Communications".
rozwiń zwiń