Nauka

Czym skorupka za młodu...

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2010 11:19
Najważniejsze dla rozwoju dziecka jest pierwsze 9 miesięcy życia.

 

dziecko

dziecko źr. wikipedia

Pierwsze dziewięć miesięcy życia to kluczowy okres w rozwoju dziecka - twierdzą brytyjscy naukowcy. Ich zdaniem, niemowlęta, które mają opóźnienia w pierwszych kilkudziesięciu tygodniach po urodzeniu, rozwijają się gorzej od rówieśników przez wiele następnych lat.

Bodaj najważniejsze są umiejętności ruchowe, takie jak raczkowanie, samodzielne siedzenie czy trzymanie przedmiotów w rękach - piszą badacze z Uniwersytetu Londyńskiego. Te niemowlęta, które nie mają w wieku dziewięciu miesięcy tego typu sprawności, gorzej się uczą i sprawiają kłopoty wychowawcze jako pięciolatki. Wykazały to badania przeprowadzone na grupie 15 tysięcy dzieci.

Naukowcy sprawdzali ich słownictwo i postrzeganie przestrzenne, robili też testy obrazkowe. Wyniki wskazują, że opóźnienia rozwoju można dostrzec już w najwcześniejszym okresie życia dziecka, bez względu na jego pochodzenie czy zamożność rodziny.

Autorzy badań sugerują, że niezbędne w związku z tym jest prowadzenie programów tak zwanej wczesnej interwencji, które pomagają najmłodszym nadrobić zaległości. Opis badań zamieszcza brytyjski dziennik Guardian.

Czytaj także

Dym i spaliny szkodzą inteligencji dzieci

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2010 13:07
Dzieci matek, które w ciąży były narażone na wyższy poziom zanieczyszczeń środowiska, mają potem większe trudności z nauką niż ich rówieśnicy - wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego we współpracy z naukowcami z USA.
rozwiń zwiń