Nauka

Zerówka i podwyżki

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2009 10:57
- czyli polskie szkolnictwo AD 2009. Co się zmieniło w minionym roku?

W 2009 roku w szkołach pojawiły się pierwsze 6-latki, a nauczyciele dwukotnie otrzymali niewielkie podwyżki. Rok ten będziemy pamietać, być może, również ze względu na początek reformy szkolnictwa wyższego, zgodnie z którą najwięcej pieniędzy mają otrzymać uczelnie najlepsze.

Wymienione wyżej fakty to, zdaniem serwisu PAP Nauka w Polsce, najważniejsze wydarzenia w polskim szkolnictwie w 2009 roku.

Wiosenne podwyżki

W marcu o podwyżkach zadecydowała minister edukacji Katarzyna Hall, a maju Sejm uchwalił ustawę o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych, umożliwiającą nauczycielom z dużym stażem pracy przechodzenie na wcześniejsze emerytury.

Wrześniowa rewolucja

We wrześniu w szkołach pojawiły się pierwsze 6-latki, a wszyscy uczniowie zaczęli uczyć się zgodnie z nową podstawą programową. Kontrowersyjne zmiany programu, bardzo ograniczające wiedzę, jaką ze szkół wyniosą dzieci, będą wprowadzane w życie stopniowo przez osiem lat.

Październikowe zmiany

Miesiąc później, w październiku, rząd przyjął założenia reformy szkolnictwa wyższego zawarte w pakiecie "Partnerstwo dla Wiedzy". W założeniach do reformy przewiduje się, że uczelnie w większym stopniu będą finansowane po uwzględnieniu efektów ich pracy naukowej i dydaktycznej - mówiąc krótko, najwięcej pieniędzy dostaną najlepsi. Projekt zakłada również przyznanie większej autonomii uczelniom (te, które mają uprawnienia habilitacyjne, będą mogły swobodnie tworzyć oryginalne kierunki studiów), wprowadzenie odpłatności za drugi kierunek studiów oraz uproszczenie procedury habilitacyjnej.

Od 2015 roku studia prawdopodobnie staną się płatne. Chcą tego rektorzy polskich uczelni, którzy na początku grudnia przedstawili projekt "Strategii rozwoju szkolnictwa wyższego: 2010-2020".  Opłata wynosiłaby ok. 1/4 średniego kosztu kształcenia na tych uczelniach.

(ew/pap)

Czytaj także

Studia czas zacząć...

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2009 13:52
Materiał Polskiego Radia Euro.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Śpią dłużej o godzinę i od razu znikły nieobecności

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2010 07:58
W jednej z angielskich szkół przesunięcie początku codziennych zajęć o godzinę później poprawiło uczniowską frekwencję. To na razie eksperyment, ale obserwują go naukowcy badający, jak pamięć nastolatków działa w ciągu dnia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

„DGP”: przedszkola mogą być finansowane z budżetu państwa

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2010 08:05
Rzecznik Praw Dziecka i Związek Nauczycielstwa Polskiego postulują, by przedszkola były finansowane z budżetu państwa i dostępne dla wszystkich dzieci. Spełnienie tego postulatu kosztowałoby ich zdaniem 3 mld zł rocznie - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".
rozwiń zwiń