Nauka

Walka z nowotworami. W Polsce najczęściej zabija rak płuc

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2018 17:02
Komisja Europejska uruchomiła internetową bazę wiedzy na temat walki z rakiem. Strona ma pomóc w dotarciu do rzetelnych, sprawdzonych informacji na temat powstawania, leczenia i zapobiegania nowotworom.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: LDWYTN/shutterstock.com

Europejski system informacji o raku ECIS zawiera dane z ponad 150 europejskich rejestrów onkologicznych z 25 krajów członkowskich oraz siedmiu państw spoza Unii Europejskiej.

Można w nim znaleźć informacje na temat częstotliwości występowania, dostępu do leczenia i przeżywalności w poszczególnych krajach i częściach Europy. Dane te można filtrować pod względem m.in. typu choroby, płci, wieku i porównywać według lat i kategorii.


Czytaj więcej:
nauka 1200.jpg
NAUKA w portalu PolskieRadio.pl

Ze zgromadzonych informacji wynika, że najczęstszymi rodzajami raka w Europie są nowotwory jelita grubego, piersi, prostaty i płuc. Rak płuc jest najczęstszą przyczyną śmierci wśród mężczyzn, natomiast rak piersi - wśród kobiet. U obu płci na drugim miejscu pod względem umieralności zakwalifikowano nowotwór jelita grubego.

W bezwzględnych liczbach zachorowań na raka (obie płci, wszystkie kategorie wiekowe, wszystkie rodzaje nowotworu) Polska plasuje się nieco poniżej średniej europejskiej. Natomiast umieralność na raka jest w ogólnym zestawieniu wysoka, podobnie jak na Słowacji, Węgrzech, w Serbii i Chorwacji.

Najczęstszą przyczyną śmierci wśród chorób nowotworowych jest w Polsce rak płuc, następnie rak jelita grubego (o połowę mniej przypadków), rak piersi i prostaty.

Powołując się na wyniki konkretnych badań, autorzy ECIS twierdzą, że ok. 1/3 chorób nowotworowych da się uniknąć. Zestawili w związku z tym listę zaleceń (tzw. europejski kodeks walki z rakiem), które mogą przyczynić się do zmniejszenia ryzyka zachorowania. Są to zalecenia dotyczące zarówno zdrowego trybu życia, jak i diety oraz unikania czynników środowiskowych mogących wywołać nowotwór.

Autorzy bazy danych przypominają jednocześnie, że wczesne wykrycie raka znacząco zwiększa prawdopodobieństwo jego wyleczenia.

***

Od 2007 roku Komisja Europejska przeznaczyła na walkę z rakiem ok. 2,4 mld euro. Celem, jaki Unia Europejska wyznaczyła sobie w tej dziedzinie, jest zmniejszenie występowania chorób nowotworowych w krajach członkowskich o 15 proc. do 2020 r.oku

kk

Zobacz więcej na temat: NAUKA zdrowie rak
Czytaj także

"W ciągu najbliższych lat podwoi się liczba zachorowań na raka"

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2018 19:55
Według najnowszych danych Światowej Organizacji Zdrowia to rak ma być głównym zabójcą ludzi w XXI wieku. "To kwestia już kilku najbliższych lat" - przewiduje prezes Polskiej Unii Onkologii doktor Janusz Meder.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rak nerki - objawy, diagnostyka, leczenie i profilaktyka

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2018 19:30
W Polsce odnotowuje się rocznie ok. 1,5 tys. zachorowań na raka nerki u mężczyzn i ok. 900 u kobiet. Rak nerki nie daje wyraźnych objawów i nie boli. Pierwszym dzwonkiem alarmowym powinien być krwiomocz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Diagnoza: rak. Jak sobie poradzić?

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2018 21:00
Rak staje się głównym zabójcą ludzi w XXI wieku. Lekarze apelują o zapewnienie chorym równego dostępu do nowoczesnych metod leczenia.
rozwiń zwiń